En Son Yorumlar

Bebeklerin D Vitamini İhtiyacı

Emzirilen bebekler anne sütünden yeterince D vitamini alamayabilirler. Bu nedenle emzirilen bebeklerin D vitamini desteğine ihtiyaçları olur.

 

Bebeklere neden D vitamini desteği verilmeli?

 

Emzirilen bir bebek yeterince D vitamini alamadığı zaman kemik gelişimi bundan olumsuz etkilenebilir. Çünkü D vitamini kemik gelişimi için önemli bir vitamindir. D vitamini bebeklerin vücudunda yeterince depolanmamaktadır.

 

D vitamini bebeklerin bağışıklık sisteminin gelişmesinde, diyabet, raşitizm ve kanser gibi hastalıkların önlenmesinde de rol oynayan bir vitamindir.

 

Anne sütü yeterince D vitamini içermemektedir. Bu nedenle bebekler günlük olarak ihtiyaç duydukları D vitaminini desteği alarak almalıdırlar.

 

D vitamini ayrıca bebeğin vücudunun kalsiyum ve fosforu daha iyi kullanması için gereklidir.

 

D vitamini için güneş ışığı iyi bir kaynak olmasına rağmen 6 ayda daha küçük bebeklerde pek tavsiye edilmemektedir. Bu nedenle D vitamini desteği verilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Bebeklerin günlük D vitamini ihtiyacı ne kadardır?

 

Bebeklerin günlük D vitamini ihtiyacı 400 IU kadardır. D vitamininin bebeklere damla şeklinde verilmesi tavsiye edilir. D vitamini bebeklere doğumdan itibaren verilme başlanır. Buna 1 yaşına kadar devam edilir. 1 yaşından sonra tam inek sütü ile ve diğer D vitamini içeren besinlerle beslenerek D vitamini ihtiyaçlarını giderebilirler.

Yayın Tarihi : 14-10-2015
Okunma Sayısı : 3640

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: