En Son Yorumlar

1 Yaşındaki Çocuğun Beslenmesi

Çocuğunuz 1 yaşına geldiği zaman birçok şeyler değişir. Çocuğunuz kendi başına yürümek ister, beslenme alışkanlıkları farklılaşır. Bu durum ebeveynleri neleri yapıp neleri yapmaları gerektiği konusunda ikilemde bırakır. Birçok ebeveyn örneği mamadan inek sütüne geçip geçmeme konusunda tereddüt yaşar.

 

Dolayısıyla 1 yaşına gelen bir çocuğunuzun beslenmesi hakkında bazı bilgilere sahip olmanız size yardımcı olacaktır.

 

Süt: İlk 12 aylık sürede çocuğunuzun tüm beslenmesi anne sütü veya mamanın yanında aldığı ek gıdalarla birlikte olmaktaydı. 1 yılı devirdikten sonra çocuğunuzun hekimi inek sütüne geçmenizi tavsiye edebilir. İnek sütü çocuklar için D vitamini ve kalsiyum kaynağıdır. Özellikle tam yağlı süt 12 – 18 aylık çocuklar için en iyisidir.

 

Demir içeren besinler: Çocuğunuz mamayı bıraktığı için demir alımı kritik bir konu haline gelir. Çocuğunuzun diyetinde demir içeren besinlere özellikle yer vermelisiniz. Bunun için kırmızı et, balık, soya peyniri, fasulyegiller ve demir katkılı atıştırmalık besinler idealdir. Çocuğunuz günde ortalama yarım litre süt içmelidir. 24 aylık olana kadar demir katkılı tahıllar ve diğer besinleri almaya devam etmelidir.

 

Kaçınılması gereken besinler: Çocuğunuz yeni besinlere başladığı zaman daima alerjik reaksiyonlar konusunda onu yakından takip edin. Genelde patlamış mısır, sert meyveler, sert şekerler, iri taneli meyveler ( üzüm v.b. ) kuru yemişler, fast food gıdalar çocuk için risk oluşturur. Çocuğunuzu yeni besinlerle tanıştırdıktan sonra onu yakından izleyin.

 

Çocuğunuz ne kadar beslenmeli?

 

Çocuğunuza günde tam 3 öğün yedirmelisiniz. Ayrıca öğünler arasında 2 – 3 defa atıştırmalık besinler verin. Bazen çocuklar çok tok olduklarında atıştırmalık öğünleri reddedebilirler. Bu konuda çocuğunuzu çok fazla zorlamayın. Çocuğunuz 12 aylık olduktan sonra günlük kalori ihtiyacı ortalama 1300 kalori civarındadır.

 

Bazen ebeveynler çocuklarının yeterince yemek yemediğinden şikayet edebilirler. Fakat çocuk eğer gerekli kilosunu alabiliyorsa bu konuda endişelenmeye pek gerek yoktur. Bir çocuk her gün dengeli bir şekilde beslenmeyebilir. Bazen arada sorunlar yalanabilir. Çocuğun yeterince kilo alması ve büyümesi önemlidir. Tabi bir ebeveyn olarak çocuğunuz yemek yemede sorunlar yaşıyorsa, yeterli kiloyu almadığını düşünüyorsanız büyümesinin geri kaldığını düşünüyorsanız çocuğunuzun hekimine danışmayı ihmal etmeyin.

Yayın Tarihi : 13-03-2014
Okunma Sayısı : 6169

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: