En Son Yorumlar

Çocuğunuzun Diyetine Bu Besinleri Mutlaka Ekleyin

Bazı besinler var ki çocuklar için özellikle tam bir vitamin ve mineral deposu olup süper besin olarak adlandırılırlar. Çocuğunuzun beslenmesinde aşağıdaki besinlere mutlaka yer verin.

 

1. Avokado: Avokado hem iyi yağlar bakımından güçlü bir besin olup hem de kötü yağ oranı düşük bir besindir. Kolesterol düzeyine yardımcı olur. Bu da kalp açısından sağlıklı bir besin olduğunu gösterir. Avokado lif açısından da mükemmel bir meyve olup çocuklarda kabızlığı önlemede harikadır. Avokado bunların yanında E vitamini kaynağı olduğu için kanseri önlemede de yardımcı olabilir.

 

2. Yabanmersini: Yabanmersini tam bir vitamin, mineral ve antioksidan zengini bir meyvedir. Antioksidanlar vücutta hücrelere zarar verme potansiyeli olan serbest radikallerle mücadele etmede önemli görev yürütürler. Yaban mersini kolesterolü düzenlemeye, hafızayı güçlendirmeye ve kanseri önleme ve kanserle mücadele de faydalı bir besindir.

 

3. Yulaf: Yulaf tam tahıllar grubuna giren bir besindir ve kan şekerini dengede tutmaya ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. Yulaf ezmesi hem lif kaynağı bir besindir hem de enerji verir. Yulaf ezmesini süt, yaban mersini ile kombine ederek çocuğunuza yedirebilirsiniz. Güne iyi ve dengeli bir başlangıç için iyidir.

 

4. Somon balığı: Bu soğuk su balığı tam bir omega 3 kaynağıdır. Bu özelliğiyle kalp sağlığına oldukça katkı yaparak kalp hastalığı riskini düşürür. Somon balığı ayrıca ruh halini geliştirmede ve hafızayı güçlendirmede de faydalıdır.

 

5. Ispanak: Ispanak harika bir demir, folik asit, A vitamini, C vitamini kaynağı bir besindir. Çocuğunuzu büyüyüp gelişmesinde ihtiyacı olan bir çok vitamin ve minerali içerir. Özellikle kemik gelişimi ve beyin gelişiminde önemli bir besindir.

 

6. Tatlı patates: Tatlı patates B vitamini, C vitamini, E vitamini kalsiyum, potasyum ve demir açısından zengin çocuklar önemli bir besindir. Kompleks karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Sindirime yardımcı olur.

 

7. Yoğurt: Yoğurt kalsiyum zengini bir besindir ve önemli bir protein kaynağıdır. Çocuklarda kemikleri ve dişleri güçlendirmede önemli bir role sahiptir. Ayrıca sindirime yardımcı olur ve bağırsaklardaki kötü bakterilerle mücadele eder.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 2407

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: