En Son Yorumlar

Çocuklar İçin En İyi Vitamin Ve Mineraller

Çocukları sağlıklı bir şekilde ve istenilen düzeyde büyüyüp gelişebilmeleri için beslenmelerinde bazı vitaminler ve mineraller oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Bu vitaminler ve mineraller şunlardır:

 

Kalsiyum: Kalsiyum çocuklar için önemli bir mineral olup, çocukların kemik ve diş gelişimi için önemlidir. Kalsiyum ayrıca çocukların sağlıklı sinir ve kasa gelişimine de yardımcı olur. Vücudun besinleri enerjiye dönüştürmesine yardım eder.

 

Yağ asitleri: Yağ asitleri ( omega 3, omega 6 ) çocuklarda sinir sistemini düzenlemeye ve hücre yapımına yardımcı olur. Kardiyovasküler sistemi güçlendirir. Bağışıklığı geliştirir ve vücutta besinlerin emilmesini kolaylaştırır. Yağ asitleri ayrıca sağlıklı beyin fonksiyonları ve görme duyusu için de gereklidir.

 

Demir: Demir minerali hemoglobin yağımı için önemli bir mineraldir. Hemoglobin kana oksijen taşır. Çocuklarda demir kesikliğinde kansızlık ( anemi ) görülür. Kansızlığın en yaygın belirtisi bitkinlik, güçsüzlük ve sinirliliktir.

 

Magnezyum: Magnezyum çocukların kemiklerini güçlendirir ve kalp ritmini düzenler. Magnezyum ayrıca çocuklarda bağışıklık sistemini destekler ve kas ve sinir fonksiyonlarının bakımına yardımcı olur.

 

Potasyum: Potasyum vücuttaki sıvı dengesini kontrol etmek için sodyum minerali ile birlikte görev yapar. Bu durum kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Potasyum kas fonksiyonlarına ve kalp ritminin düzenlenmesine de yardımcı olur. Çocuğun ileriki yaşlarında böbrek taşı gelişimi ve osteoporoz riskini azaltır.

 

A vitamini: A vitamini çocukların görme duyusunda ve kemik gelişiminde önemli bir rol oynar. Çocuğu enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olur. Hücre ve organ gelişimine ve sağlığına katkı yapar. Buna saçlar, tırnaklar ve cilt de dahildir.

 

C vitamini: C vitamini kan hücrelerinin, kemiklerin ve organların onarımına yardımcı olur. Çocuğun diş etlerinin sağlığına önemli katkı sağlar. Kan damlarlarını kuvvetlendirir. Vücuttaki morarmaları minimize eder. Bağışıklık sistemini geliştirir. Enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Demirin vücutta daha iyi emilmesine yardımcı olur.

 

D vitamini: D vitamini vücutta kalsiyum gibi minerallerin emilmesine yardımcı olur. Çocuğun kemiklerini ve dişlerini güçlendirir. Kemik yoğunluğunu artırır ve çocuğun norma gelişimine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini de destekler.

 

E vitamini: E vitamini vücuttaki serbest radikallerle mücadele ederek bunların vücuttaki oluşumunu sınırlar. Serbest radikaller hücrelere zarar verene oluşumlardır. E vitamini bağışıklık sistemi, DNA onarımı ve diğer metabolik süreçler için önemlidir.

 

Çinko: Çinko minerali sindirime ve metabolizmaya yardımcı olan 70 den fazla enzim için gereklidir. Ayrıca çocuğun gelişimi için gerekli bir mineraldir.

Yayın Tarihi : 27-06-2014
Okunma Sayısı : 5174

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: