En Son Yorumlar

Çocuklar İçin Güvenli Olmayabilecek Besinler

Çocuğunuz büyüdükçe yemek tabağına doğal olarak daha farklı ve daha fazla besinler koyacaksınız. Çocuğunuzun istenen şekilde gelişmesi ve büyümesi için zaten beslenmesini de oldukça çeşitlendirmeniz gerekir. Fakat bütün besinler her yaştaki çocuklar için güvenli değildir. Bazı besinler çocuklarda boğulma gibi sonuçlara yol açabilir.

 

12 – 24 aylık çocuklarda bu besinlerden kaçının

 

Düşük yağlı süt: Küçük çocukların çoğu yağa ve kaloriye ihtiyaç duyar. Çocuğun gelişmesi ve büyümesi için tam yağlı süte ihtiyacı vardır. Çocuk 2 yaşından itibaren eğer herhangi bir gelişim sorunu yoksa ona az yağlı süt verilebilir. Fakat 1 – 2 yaş arasında tam yağlı süt tüketmesinde fayda vardır. Tabi çocuğunuza 1 yaşından itibaren inek sütü gibi diğer sütlerle tanıştırmadan önce beslenmesi konusunda çocuğunuzun hekimine danışarak tavsiyelerini alın.

 

Büyük lokmalar: Bir bezelyeden daha büyük lokmaların çocuğun boğazında kalma riski vardır. Havuç, kereviz, yeşil fasulye gibi besinler doğranmış veya iyi rendelenmiş olmalıdırlar. Üzüm, kiraz, kavun, karpuz gibi besinler iyice küçük parçalar halinde kesilerek verilmelidir. Aynı düşünce aslında bütün besinler için geçerlidir. Besinleri oldukça küçük parçalara ayırarak ve hatta gerekirse püre haline getirerek vermekte fayda vardır.

 

Küçük ve sert besinler: Sert şeker, fındık, patlamış mısır gibi küçük fakat sert yemişler çocukta boğulma ihtimali olan besinlerdir.

 

Yumuşak ve yapışkan besinler: Sakız, yumuşak şeker gibi yumuşak ve yapışkan besinler çocuğun boğazında yapışarak boğulmasına neden olabilir.

 

Fıstık ezmesi: Fıstık ezmesi, fındık ezmesi gibi besinlerin büyük miktarlarda yedirmek çocuğun yutmasını zorlaştırabilir. Eğer ekmeğe sürülerek verilecekse ince bir kat şeklinde sürülerek verilmelidir.

 

Ayrıca çocuğunuza arabadayken ve araba seyir halindeyken yemek yedirmeyin. Çünkü her hangi bir ters durumda araba kullanırken çocuğunuza yardım etmeniz zor olabilir.

 

Çocuğunuzun eline kendi kendine yemesi için büyük parçalar, sert besinler ve yumuşak yapışkanlı besinler vermeyin ve çocuğu bu şekilde yalnız bırakmayın.

 

24 – 36 aylık çocuklarda bu besinlerden kaçının

 

Her ne kadar bu yaşlar arasında çocuğunuz daha iyi bir yiyici olsa da hala besinlerin çocuğunuzun boğazında tıkalı kalma ihtimali vardır. Yukarıdaki listede belirtilen besinleri çocuğunuza vermek konusunda dikkatli olun ve hatta kaçının. Çocuğunuz yürürken, televizyon seyrederken veya başka bir şeyle meşgulken bir şey yemesine müsaade etmemeye çalışın. Çünkü bu tür şeyler çocuğunuz bir şey yerken onun dikkatini dağıtabilir. Çocuğunuz yemek yerken başka bir şeyle uğraşmamalıdır.

 

Çocuğunuzda alerji oluşturabilecek besinlere dikkat edin

 

Çocuklar ilk ay boyunca sadece anne sütüyle beslenir. Anne sütü bebekler için en güvenilir ve en sağlıklı besin kaynağıdır. 6 aydan sonra bebeğe anne sütünün yanında katı besinler de verilmeye başlanır. Fakat kat6ı besinlerin çocuğa verilmeye başlandığı süreçte dikkatli olunmalıdır. Çünkü özellikle bazı besinlerin çocuklarda alerjiye yol açma riski yüksektir. Fıstık ezmesi, yumurta, buğday, soya, ağaç yemişleri, balık ve kabuklu deniz ürünleri en alerjen besinlerdendir.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 2841

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: