En Son Yorumlar

Çocukların Beslenmesinde Demir Minerali

Demir minerali çocukların sağlığı ve gelişimi için kritik bir mineraldir. Bu yazıda demir mineralinin önemi, çocukların günlük demir ihtiyacı, demir içeren en iyi besinler konularında bilgiler verilmiştir:

 

Demir minerali çocukların için neden önemli, Demirin faydaları neler?

 

Demir hemoglobin yağımı için önemlidir. Hemoglobin kanda oksijen taşınmasında rol oynar. Demir eksikliği durumunda kansızlık oluşur. Kansızlık bitkinlik ve zayıflığa yol açar.

 

Demir minerali ayrıca beyin gelişiminde de faydalı olan bir mineraldir. Bu nedenle demir eksikliği yaşanan çocukların bilişsel gelişiminde uzun dönemli sorunlar meydana gelebilir. Demir eksikliğinin şiddetli bir şekilde yanması için yaşamı tehdit edebilen bir durumdur.

 

Çocukların günlük demir ihtiyacı ne kadardır?

 

1 - 3 yaş arasındaki çocuklar için günlük demir ihtiyacı: 7 miligram

4 - 8 yaş arasındaki çocuklar için günlük demir ihtiyacı: 10 miligram

 

Vejetaryen diyet uygulanan çocuklarda demir ihtiyacı daha fazladır. Çünkü hayvansal olmayan demir kaynaklarından beslenmede demirin emilimi daha zordur.

 

Hayvansal ve bitkisel demir kaynakları arasındaki fark nedir?

 

Hayvansal demir kaynakları kırmızı et, deniz ürünleri, kümes hayvanları gibi besinlerdeki demirin vücutta emilimi daha kolaydır. Elbette ki vücudun hayvansal olmayan demir kaynağı besinlere de ( koyu yeşil yapraklı sebzeler, baklagiller, tahıllar, kurutulmuş meyve v.b. ) ihtiyacı vardır

 

Vücutta demir emilimini artırmak için C vitamini içeren besinlerden de tüketmek gerekir ( portakal suyu, portakal, çilek, kırmızı ve yeşil biber, papaya, brokoli, greyfurt, domates, mango ve tatlı patates ).

 

Bu durum özellikle vejetaryen beslenen çocuklarda daha önemlidir. Demir emilimini artırmak için c vitamini yönünden zengin besinleri özellikle tüketmeleri gerekir.

 

Demir içeren en iyi besinler

 

Soya peyniri

Soya fasulyesi

Mercimek

Fasulyegiller

Yağsız dana eti

Pekmez

Ispanak

Tam buğday ekmeği

Kuru üzüm

 

Demirin fazlası çocuk için zararlı mı?

 

Besinler yoluyla aşırı miktarda demir alımı çok zordur. Fakat demir destekleri bu konuda zararlı olabilir. Aşırı miktarda demir desteği almak çocuklarda toksik bir etki yaratabilir. Bu durum ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme bile yol açabilir. Demir desteklerinde 13 yaş ve daha küçük çocuklarda tolere edilebilir demir desteği düzeyi günlük 40 miligramdır.

 

Çocuklarda demir desteği kullanmak için öncelikle hekime danışmak gerekir.

Yayın Tarihi : 15-07-2014
Okunma Sayısı : 3769

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: