En Son Yorumlar

Çocukların Diyetinde C Vitamini

C vitamini çocukların sağlığı ve gelişimi için çok önemli bir vitamin. Bu yazıda C vitaminin çocuklar için faydaları, c vitamini içeren besinler, çocukların günlük c vitamini ihtiyacı konularında bilgiler bulabilirsiniz.

 

C vitamininin çocuklar için faydaları nelerdir?

 

C vitamini kırmızı kan hücrelerinin, kemiklerin ve organların oluşumunda ve onarımında yardımcı olmaktadır. C vitamini çocuğun diş etlerinin daha sağlıklı olmasında, damarların güçlendirilmesinde, düşme kaynaklı morarmaların minimize edilmesinde faydalıdır. Ayrıca C vitamini yaraların ve kesiklerin iyileşmesini hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Besinlerden alınan demir mineralinin de vücutta daha iyi emilmesine yardımcı olur. Böylelikle çocukta kansızlık riskinin azalmasını sağlar.

 

Çocukların günlük C vitamini ihtiyacı nedir?

 

1 – 3 yaş arasındaki çocukların günlük C vitamini ihtiyacı: 15 miligram

4 – 8 yaş arasındaki çocukların günlük C vitamini ihtiyacı: 25 miligram

 

C vitamini eksikliği çocuklarda diğer vitaminlere göre daha az görülür. Çünkü C vitamini çok geniş bir besin grubunda bulunmaktadır. Çok yemek seçen ve sebze-meyve pek tüketmeyen çocuklarda C vitamini eksikliği daha çok görülmektedir. Sigara dumanına maruz kalan çocukların sigaradan kaynaklı hücre zararlarını onarmak için daha fazla C vitaminine ihtiyaçları olur.

 

Çocuklar için C vitamini içeren en iyi besinler

 

Portakal, mandalina, greyfurt, guava, kırmızı biber, papaya, kivi, brokoli, çilek, mango, ıspanak, kavun, domates, patates, muz.

 

Fazla miktarda C vitamini çocuklar için zararlı mı?

 

C vitamini suda çözünebilen bir vitamindir. Bu nedenle çocuğun idrarı vasıtasıyla C vitamini fazlası dışarı atılır. Diğer yandan çok aşırı düzeyde C vitamini çocukta mide bulantısı, ishal, böbrek taşı ve gastrit sorununa neden olabilir.

Yayın Tarihi : 10-07-2014
Okunma Sayısı : 3515

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: