En Son Yorumlar

Hiperaktif Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

Birçok sağlık sorununda olduğu gibi hiperaktivite sorununda da çocuklarda belirtileri şiddetlendirebilen besinler ve beslenme tarzı bulunmaktadır. Bu nedenle hiperaktif bir çocuğun beslenmesinde bazı temel değişikliklerin yapılmasında fayda vardır.

 

Hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorunu çocuklarda yaygın görülebilen bir nörodavranışsal bozukluk. Çocukta odaklanamama sorunu, kısa süre ile dikkat, uzun süre ile sakin kalamama, aşırı hareketlilik gibi belirtilerle kendisini göstermektedir. Çocuktaki bu hiperaktivite / dikkat eksikliği sorunu eğer tedavi edilmezse yetişkinlik döneminde bile devam edebilmektedir.

 

Hiperaktif çocukların beslenmesi nasıl olmalıdır?

 

1. Hiperaktif çocukların beslenmesinde yüksek proteinli bir diyet uygulanmalıdır. Bu diyette fasulyegiller, peynir, yumurta, kırmızı et ve kabuklu yemiler olmalıdır.

 

2. Şeker, mısır şurubu, işlenmiş besinler, beyaz undan yağılan besinler gibi basit karbonhidratlar çocuğun diyetinden çıkarılmalıdır.

 

3. Sebzeler ve tam tahıllar gibi kompleks karbonhidratları tüketmesi sağlanmalıdır.

 

4. Hiperaktif çocukların beslenmesinde doğal yağları ve yağ asitleri içeren besinleri tüketmesi önemlidir. Ton balığı, somon balığı ve diğer soğuk su balıkları, kabuklu yemişler ve zeytinyağı oldukça fayda sağlar.

 

Hiperaktif çocuklarda kaçınılması gereken besinler

 

Yapılan bazı araştırmalarda bazı besinlerin çocuklarda hiperaktivite/dikkat eksikliği belirtilerini tetiklediği ve daha kötü yaptığına dair bulgular elde edilmiştir. Bu besinler şunlardır ve bu besinlerden hiperaktif çocukları uza tutmak gerektiği tavsiye edilmektedir.

 

Besinlerdeki yapay renklendiriciler

Aspartam ve nitritler gibi gıda katkı maddeleri içeren besinler

Şeker

Kafein

 

Hiperaktivite/dikkat eksikliği sorunu yaşayan çocukların diyetinde bir değişiklik yapmadan ve bir besin desteği vermeden önce hekimine danışmak gerekir. Özellikle reçeteli ilaç kullanan çocuklarda hekime danışmadan diyet değişikliği yapmak ve besin desteği vermek daha risklidir.

Yayın Tarihi : 24-03-2014
Okunma Sayısı : 5690

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: