En Son Yorumlar

İnek Sütünü Çocuğunuza Nasıl Vermeye Başlamalısınız?

Bebeklerin ilk 1 yılına kadar en iyi besin kaynakları anne sütü ve formül besinlerdi. Tabi ilk 6 aydan sonra anne sütünün yanında bebeğe ek besinler de verilmeye başlanmıştı. İnek sütü ise her ne kadar değerli bir besin olsa da bebeklerin büyümesi ve gelişmesi için bütün besin değerlerini karşılamaktaydı ve inek sütünün 1 yaşından önce bebekler için alerji oluşturabilecek özelikleri de bulunmaktaydı. 1 yaşından itibaren çocuğun beslenme düzeni de değişecektir.

 

Çocuğunuza inek sütünü vermeye başlarken şu adımları izleyin:

 

1. 1 yaşından sonra inek sütü çocuklara verilebilmektedir. Tabi bebek 1 yaşına geldikten sonra hekimin de onayını almakta fayda vardır. Çocuğa inek sütünü vermeye başlamak için en iyi seçenek tam yağlı süttür. Çünkü tam yağlı süt çocuğun büyümesi ve beyin gelişimi için gerekli yağları içermektedir. 1 yaşındaki çocuklara günde 2 – 3 su bardağıyla süt vermek ( yarım litre kadar ) faydalıdır.

 

2. İlk olarak 1/3 bardak inek sütünü 2/3 bardak formül besinle veya anne sütüyle karıştırın. İnek sütü anne sütünden ve formül besinden farklı bir tada ve yapıya sahiptir. Çocuğa bir geçiş süreci olmadan birden inek sütü vermeye başlamak bebek için oldukça yadırganabilir ve bebek direkt inek sütünü reddedebilir.

 

3. Sonra yavaş yavaş inek sütüyle anne sütü veya formül besin oranını değiştirin. Böylelikle ocuk yavaş yavaş inek sütünün tadına alışacaktır. Ayrıca bu yavaş geçiş süreci çocuğun sindirim sisteminin de bu yeni besini kabul etmesinde yardımcı olacaktır. Böylelikle çocuğun sindirim sistemi inek sütünü daha iyi tolere eder.

 

4. İnek sütünü çocuğa seveceği tatlarla birlikte vermek de mümkündür. Seveceği tatlarla birlikte verilmesi daha kolay kabullenmesine yardımcı olur.

Yayın Tarihi : 13-03-2014
Okunma Sayısı : 4446

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: