En Son Yorumlar

İnek Sütünün Çocuklar İçin Faydaları

Uzmanlar neden çocukların inek sütü içmelerini tavsiye etmektedirler?

 

Süt öncelikle çok değerli bir kalsiyum kaynağı besindir. Önemli bir kalsiyum kaynağı olduğu için çocukların kemik ve diş gelişimi ve güçlenmesi için oldukça faydalı bir besindir. Kan pıhtılaşması ve kas kontrolünü düzenlemeye yardımcı olur. Süt ayrıca önemli bir D vitamini kaynağıdır. D vitamini kalsiyumun vücutta daha iyi emilmesine yardımcı olur. D vitamini çocuğun kemik gelişimi için de önemlidir.

 

Süt çocuğu gelişimi için önemli düzeyde protein sağlar. Çocuk için bir enerji kaynağıdır. Yeterli düzeyde kalsiyum alan çocuklarda ilerde yüksek tansiyon, inme, kolon kanseri ve kalça kırıkları riski daha düşüktür.

 

Çocuklar ne kadar süt içmeli?

 

Amerikan Pediatri Akademisine göre çocukların günde 2 – 2,5 su bardağı kadar süt içmeleri faydalıdır. Çocuklara 1 yaşından sonra tam yağlı süt, 2 ve daha üzeri yaştaki çocuklar için ise az yağlı veya yağsız süt önerilmektedir. Çocuklara bu miktardan daha fazla süt vermek yerine diğer kalsiyum ve D vitamini kaynağı besinler verilmelidir. Eğer kendisini susamış hissederse su verilmelidir.

 

Çocuk eğer inek sütünden hoşlanmıyorsa

 

Çocuk eğer inek sütünden hoşlanmıyorsa çocuğa başka kalsiyum ve D vitamini kaynağı besinler verilebilir ve içinde süt buluna diğer besinlerden verilebilir. Yoğurt, peynir, sütlü puding, muhallebi, sütlü çorba verilebilir. Çocuk için önemli olan yeterli düzeyde kalsiyum ve d vitamini almasıdır. Eğer direkt sütten hoşlanmıyorsa bu çözümler uygulanabilir.

Yayın Tarihi : 10-07-2014
Okunma Sayısı : 7979

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: