En Son Yorumlar

Çocuklara Disiplini Öğretmek İçin

Küçük çocuklarda arkadaşının saçını çekme, birisini ısırma, vurma gibi davranışlar görülebilir. Bu gibi davranış durumlarında ebeveynlerin çocuklarına uygun davranışları öğretme yollarını bilmeleri gerekir. Yani çocukları disipline etmenin yollarını bilmelidirler.

 

Aşağıdaki basit teknikleri uygulayarak çocuğunuzu disiplini öğretme konusunda oldukça faydalar sağlayabilirsiniz.

 

1. Bir ebeveyn olarak çocuğunuza iyi bir model olmalısınız. Ebeveynler çocukları için bir rol modeldir. Stresli ve kızgın olduğunuz durumlarda çocuğunuza örnek teşkil edecek şekilde davranın. Kabul edilebilir davranışlar gösterin. Çocuğunuz sizin bu uygun davranışlarınızı gördüğü zaman kızgın veya stresli olduğu zamanlarda nasıl davranması gerektiği konusunda uygun olan davranış modelini geliştirecektir.

 

2. Çocuğunuza asla rüşvet vermeyin. Çocuğunuza sürekli iyi davranması için sık sık ona hediye vermeniz, oyuncak almanız iyi bir fikir değildir. Bu çocukta alışkanlık yapabilir. Kendisine bir şey alınmadığı zaman istenmeyen davranışları göstermeye devam edebilir.

 

3. Çocuğunuzu disipline ederken yere diz üstü çökün, onun gözlerinin içine bakın ve onunla sakin ve uygun bir ses tonuyla onun anlayabileceği şekilde konuşun. Çocuğunuz bu durumda daha makul olacaktır.

 

4. Çocuğunuzdan yapamayacağı şeyler konusunda istekte bulunmayın. Onun yapabileceği şeyleri ondan isteyin.

 

5. Çocuğunuzun yanlış yaptığı şeyler yerine genelde doğru yaptığı şeyler üzerine odaklanın. Doğru yaptığı şeyleri vurgulamanız onu heveslendirecek, cesaretlendirecek ve bu davranışların tekrarlanmasını sağlayacaktır.

 

6. Çocuğunuzun yetenekleri hakkında makul beklentilere sahip olun. Onun için oluşturduğunuz kurallar gerçekçi olmalı ve bu kurallara ebeveyn olarak siz de uymalısınız. Koyduğunuz kurallar çok sıkı olmamalı ve bazen duruma göre esnetebilmelisiniz. Aksi halde çocuğunuz bu kuralardan sıkılabilir.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 4018

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: