En Son Yorumlar

Çocuklarda Hiperaktivite Belirtileri

Çocukların hiperaktif olmalarında birçok neden olabilir. En yaygın neden dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğudur. Diğer nedenler ise diyet, ilaçlar, hipertiroidizm, besin alerjileri, cinsel istismar, disiplin eksikliği, otizm, bipolar bozukluk, üstün zekalı olmak, işitme ve görme sorunları, beyindeki bir sorun, zararlı kimyasallar ve A tipi kişilik gibi nedenlerdir.

 

Çocuklardaki hiperaktivitenin belli bazı belirtileri vardır:

 

Aşırı konuşma

 

Bazı çocuklarda aşırı konuşma sorunu olabilir. Bu durum çocuklarda hiperaktivite belirtisi sayılır ve çocuğun davranışlarında itici bir güçtür. Çok konuşan hiperaktif çocuklar daha gürültücüdür, evdeyken koşar, bir yerlere tırmanır. Aslında bu tür davranışlar diğer çocuklarda da görülse de hiperaktif çocuklarda bu davranışlar çok daha fazla görülür. Öteki çocuklardan daha konuşkandır.

 

Rahatlayamama

 

Bazı hiperaktif çocuklarda yaygın anksiyete bozukluğu görülür. Çocuğu gün içinde uyutmak zordur ve gece boyunca da birkaç kez uyanabilirler. Bu çocuklar aile üyelerinden birine karşı oldukça düşkün olabilir ve kolayca ürkebilirler. Kendilerini rahat hissetmeyebilirler ve genelde sinirli bir tavır içinde olup, kontrol edilemez bir şekilde ağlayabilirler. Bu durum aslında çocuğun yaşadığı uyku eksikliğinden kaynaklanır. Hiperaktif bir çocuk derin bir ayrılık endişesi yaşar ve korkuları vardır.

 

Öfke nöbetleri

 

Her ne kadar öfke nöbetleri okul öncesi çocuklarda yaygın bir sorun olsa da, eğer öfke nöbetleri sık sık, uzun ve şiddetli bir şekilde oluyor bu bir psikiyatrik sorun olabilir. Bu sorunun altında bir depresyon sorunu da olabilir. Hiperaktif çocuklarda öfke nöbetleri 25 dk. veya daha uzun sürebilirken normal çocuklarda bu süre genelde 10 dk. kadardır. Hiperaktif çocuklar ayrıca öfke nöbetlerinin sonunda kendi kendine sakinleşmekte zorluk yaşarlar.

 

Dikkatsizlik

 

Genelde sağlıklı çocuklar bir yetişkin veya ebeveynlerin kendilerine bir şey dediklerinde kısa süreyle de olsa onları dinlerler. Hiperaktif çocuklar ise buna pek aldırmazlar. Ayrıca dikkat eksikliği yaşarlar. Bir şeye uzun süreyle dikkat gösteremezler. Dikkat süreleri diğer çocuklara göre daha kısadır. Bir şeye karşı odaklanma sorunu da yaşarlar. Tabi eğer bir çocukta ebeveynlerinin veya diğer yetişkinlerin sözlerine aldırış etmemelerinde veya istenen yanıtı vermemelerinde bir işitme sorunları olduğunun da belirtisi olabilir.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 4005

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: