En Son Yorumlar

Çocukların Uyku Eğitimi

Çocuklar iyi ve yeterli uyuduklarında bunun gelişimlerine katkı sağladığı bilinmektedir. Fakat her çocuk uyku konusunda istenilen veya beklenilen davranışı göstermeyebilir. Kimi çocuklar yetersiz ve düzensiz uyuyabilir. Dolayısıyla ebeveynlerin çocukları için bir uyku düzeni oluşturmaları gerekir. Uyku ayrıca çocuk için bir beceri olarak da kabul edilebilir. Bu da ancak uyku eğitimiyle olur. Çocukların uyku eğitimi nasıl olmalı? Bu konuda aşağıda temel öneriler belirtilmiştir.

 

1. Çocukların uyku eğitiminin en önemli parçalarından birisi onları içn uygun bir uyku düzeni oluşturmaktır. Çocuğu gece ve gündüz belli bir saatte uyutmak, akşam yemeklerden sonra çocuk için uyku öncesinde sakin bir oyun zamanı ayarlamak, çocuğun banyosu, uyku öncesinde eğer karnı yine aç görünüyorsa biraz sağlıklı bir atıştırmalık vermek, uyku öncesi diş fırçalama, çocuğa hikaye okumak, beraber sakin bir müzik dinlemek…. Tüm bunlar çocuğu uykuya hazırlayan etkinliklerdir. Örneğin gece yatmadan önce dişlerini fırçalaması çocuğa uyku zamanının geldiğini hatırlatır. Çocuk böyle bir uyku rutinini veya düzenini bildiği veya alıştığı zaman yatmaya gitme ve uyuma konusunda ebeveynlerine pek sorun çıkarmayacaktır.

 

2. Çocuğun uyku düzeninde gece yatmadan önce sessiz ve sakin bir zaman geçirmesi, sakinleşmesi ve huzurlu bir ortam uykusuna oldukça yardımcı olacaktır. Çocuklar uyku öncesinde böyle bir ortama ihtiyaç duyarlar. Çocukların akşam vakti oyun oynamalarında bir sorun yoktur. Fakat çok hareketli oyunlar ve çocuğun çok yorulması gece uyumasında ve uykuya geçmesinde sorun çıkarabilir. Özellikle akşam yemeklerinden sonra çocukların çok fazla televizyon seyretmesini sınırlamak gerekir.

 

3. Çocukların uyku eğitiminde bir düzen oluştururken uyuduğu ortamı da iyi ayarlamak gerekir. Çok aydınlık bir ortamda çocuk uykuya geçmede zorlanabilir. Çok karanlık bir ortamda ise çocuk korkabilir. Loş bir ışık çocuk için daha uygun olabilir. Ayrıca gürültüyü de mümkün olduğunca minimize etmek gerekir. Çocuğun için iyi bir uyku çevresi çocuğun uykusunu tetikleyerek uykuya geçmesini kolaylaştırır.

 

4. Çocukların öğlen zamanı uykularını da çok iyi ayarlamak gerekir. Çocuğun öğlen uykusunu çok uzun süre uyuması ve öğleden sonra geç bir saatte uyuması gece uykusunu bozabilir. Çocuğun öğlen 15:00 ten sonra uyumasına izin vermemek daha doğru olacaktır.

Yayın Tarihi : 20-03-2014
Okunma Sayısı : 3818

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: