En Son Yorumlar

Etkili Ebeveynlerin 7 Alışkanlığı

Çocuk yetiştirmenin aslında tek bir yöntemi veya yolu yoktur. Her ebeveynin çocuk yetiştirmede kendilerine göre uyguladıkları yöntemler, farklılıklar olabilir. Ebeveynliği ciddi bir iş olarak algılamak gerekir. İşte etkili ebeveynlerin özellikleri bu noktada ön plana çıkmaktadır. Etkili ebeveynleri diğer ebeveynlerden ayıran bazı temel özellikleri vardır. Aşağıdaki özellikler etkili ebeveynlerin en önemli özelliklerindendir. Siz de çocuğunuzu yetiştirirken etkili sonuçlara ulaşmak istiyorsanız yani etkili bir ebeveyn olmak istiyorsanız aşağıdaki özellikler konusunda dikkat gösterebilirsiniz.

 

Koşulsuz sevgi göstermek

 

Etkili ebeveynlerin en önemli özelliklerinden birisi çocuklarına koşulsuz sevgi göstermeleridir. Çocuklarına olan sevgileri çocuklarının hatalarından, yaramazlıklarında veya bazı olumsuz özelliklerinden etkilenmez. Çocuk anne ve babasının kendisini sevdiğini bilir. Tabi bu ebeveynlerin çocuklarımdaki hataların düzeltilmesi konusunda onlara yardım etmeyecekleri, bu hataları ve olumsuz özelikleri teşvik edecekleri anlamına gelmez.

 

Çocuğun kişiliğini anlamak

 

Bir evdeki her çocuk farklı kişilik yapısında olabilir. Ebeveynlerin çocuklarının bu kişilik özelliklerini iyi anlamaları gerekir. Bu da her çocukla farklı iletişim kurulması gerektiğini gösterir. Bu şekilde ebeveynlerle çocuklar arasındaki iletişim ve bağ güçlenir.

 

Beraber zaman geçirmek

 

Etkili ebeveynler çocuklarıyla zaman geçirirler. Bu geçirilen zamanlar özeldir ve hem anne babalar hem de çocuklar bu zamanlardan zevk alırlar. Çocuklarla geçirilen bu zamanlar ebeveynlerle çocuklar arasındaki etkileşimi de artırır. Bu zamanların kaliteli bir şekilde geçirilmesi gerekir.

 

Belirlenmiş kurallar

 

Etkili ebeveynler çocukları için çok katı olmamakla birlikte kurallar belirlerler. Bu kurallar çocuklara sınırlarını belirtir neyi ne zaman ve nasıl yapabileceklerini anlatır. Bu aslında çocukları sınırlamak değildir. Çünkü çocuklar neyin doğru neyin yanlış olduğunu, neyi ne zaman ve nasıl yapacaklarını bilemeyebilirler. Bu kuralar çerçevesinde çocuklara sorumlulukları da öğretilir.

 

Tutarlı olmak

 

Etkili bir ebeveynliğin önemli bir kuralı tutarlı olmaktır. Çocuklar esasında yedi yaşlarına gelmeden önce önemli davranışların çoğunu öğrenmiş olurlar. Bu noktada ebeveynlerin çocuklarına çeşitli davranış kurallarını öğretirken tutarlı olmaları gerekir. Ayrıca çocuklara yaptıkları hataları uygun bir şekilde anlatılmalı ve doğrusu gösterilmelidir.

 

Çocuklar için özel zamanlar

 

Etkili ebeveynler çocukları için özel zamanlar yaratırlar ve birlikte güzel zaman geçirirler. Çocuklarıyla birlikte sinemaya, pikniğe, parka v.b. eğlenceli yerlere gitmek, evde doğum günü partisi düzenlemek, senede en az bir defa birlikte tatile gitmek gibi birbirleriyle özel zaman geçirebilecekleri etkinlikler yaratırlar.

 

Çocukların seçimlerine saygı

 

Etkili ebeveynlerin bir diğer önemli özelliği çocuklarının seçimlerine saygı göstermeleridir. Çocuklara seçim hakkı tanımak, karar alırken onların da düşüncelerini almak çocukların bağımsız düşünme, bağımsız karar alabilme yeteneğini geliştirmektedir. Bu da çocuğun kendine olan öz saygısının ve öz güveninin gelişmesine imkan sağlar.

Yayın Tarihi : 27-08-2015
Okunma Sayısı : 3387

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: