En Son Yorumlar

Hiperaktif Bir Çocuk Nasıl Sakinleştirilir?

Küçük çocuklar aslında genelde hareketlidirler. Fakat hiperaktif çocuklar diğerlerine göre çok daha fazla hareketlidirler. Ve bu çocukları sakinleştirmek ve durdurmak zor olabilir. Fakat çocuğun gelişimini sınırlamadan hiperaktif çocukları sakinleştirme konusunda aşağıdaki yöntemler işe yarayacaktır.

 

1. Çocuğunuzda fiziksel aktiviteleri ve dışarıda oyun oynamayı teşvik edin. Egzersiz hiperaktif çocukları sakinleştirebilir. Koşma, zıplamak, atlamak ve oyun oynamak aslında çocuğun hiperaktif davranışlarının sakinleşmesine yardımcı olabilir. Güzel havalarda çocuğunuzu dışarı çıkarın, parkta oynamasına izin verin.

 

2. Hiperaktif çocuğunuzu bir şeylerle meşgul edin. Çocuğunuzun can sıkıntısı hiperaktif davranışlar göstermesine neden olabilir. Oyuncaklarıyla oynasın, resim yapsın, çeşitli aktivitelerle meşgul olsun. Çocuğunuzun zihninin meşgul olması faydalı olacaktır.

 

3. Çocuğunuza atıştırması için bir şeyler verin. Bazen çocukların aç olması hiperaktiviteyi tetikleyebilir. Öğün aralarında yoğurt, sandviç, meyve gibi sağlıklı atıştırmalıklar yedirin.

 

4. Çocuğunuzun uzun süre ile oturmasına yol açacak faaliyetlerden kaçının. Aralar verin ve bu aralarda hareket etmesini sağlayın.

 

5. Sakin olun. Siz sakin olursanız çocuğunuzu da size uyacaktır. Sizin endişeli, aceleci ve rahatsız tavırlarınız çocuğunuza geçebilir. Ayrıca çocuğunuz hiperaktif davranışlar sergilediği zaman sizin sakin kalmanız ve sükunetle çocuğunuza yaklaşmanız gerekir.

 

6. Hiperaktif çocuğunuzu sakinleştirmek için çocuğunuza sarılın. Çocuğunuza sarılmanız, onun elini tutmanız veya sırtını ovmanız çocuğunuzu sakinleştirmeye yardımcı olacaktır.

 

7. Çocuğunuzun uykusunu yeterince alması hiperaktif davranışlar konusunda onu sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. Küçük çocukların gece uykusunu 10 – 13 saat kadar uyuması gerekir. Bu uyku süresi hiperaktif çocuklarda önemlidir. Çocuğunuzun yeterince uyumaması gün içinde daha sinirli, huysuz, huzursuz olmasına neden olabilir.

 

8. Çocuğunuz iyi şeyler yaptığı zaman onu sözel olarak destekleyin ve övün. Bu çocuğunuzun pozitif davranışları daha sık göstermesine yardımcı olacaktır. Örneğin sakin olduğunda onu övebilirsiniz.

 

9. Hiperaktif çocuk annesi veya babası olmak sizler için de kimi zaman yorucu veya psikolojik olarak yıpratıcı olabilir. Kendinize de zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Rahatlatıcı aktivitelere katılın.

 

10. Çocuğunuzun diyetine dikkat edin. Her ne kadar hiperaktivite ve diyet arasında kesin bir bağlantı saptanamasa da bazı besinlerin hiperaktiviteyi özellikle tetikleyebileceği düşünülmektedir. Örneğin kafeinli besinler ve içecekler, fast food besinler, besinlerdeki yapay renklendiriciler ve tatlandırıcılar çocuktaki hiperaktiviteyi tetikleyebilir.

 

11. Aslında her çocuk nadir durumlarda hiperaktif davranışlar gösterebilir. Fakat hiperaktivite sorunu teşhisi koyulan çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksiliği bozukluğu sorunu bulunur. Hiperaktivite sorunu olan çocuklarda genel bir sürekli bir hareket, dikkat eksikliği, odaklanamama sorunu görülür.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 18687

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: