En Son Yorumlar

Çocukların Konuşması Nasıl Geliştirilir?

Çocuklar 2 yaşında olduklarında genelde kelime hazineleri 50 kelimedir. Öncelikle 2-3 kelimelik cümleler kurarlar ve sonra bu artar. Fakat bazı çocuklar bu normal gelişimin gerisinde kalırlar. Konuşma konusunda diğer çocuklar kadar gelişim göstermeyebilirler. Eğer sizin de çocuğunuzda bu tür bir konuşma geriliği ve zorluğu varsa bazı uygulamalarla çocuğunuzun konuşmasını geliştirebilirsiniz:

 

1. Çocuğunuzun konuşmasını geliştirmek için onunla sık sık konuşun. Onunla konuşurken açık, direkt ve basit bir dil kullanın. Kısa cümleler kurun ve yavaş konuşun. Çocuğunuzla göz teması kurun.

 

2. Çocuğunuzun konuşmasını geliştirmek için sık sık ona kitap okuyun. Resimli ve renkli kitaplar olsun. Kitaptaki resimlere de odaklanın ve resimler hakkında onunla konuşun. Çocuğunuza resimlerdeki karakterlerin kim olduğunu söyleyin ve bunu kendisinin de söylemesini isteyin. Ona kitaptaki hikaye veya olay hakkında sorular sorun.

 

3. Evdeki eşyaların simlerini çocuğunuza öğretin. Bir şey işaret ederken simini söyleyerek işaret edin.

 

4. Çocuğunuzla birlikte müzik dinlemeniz ve şarkı söylemeniz onun konuşmasını geliştirecek, kelime hazinesini artıracak ve ritim duygusunu da geliştirecektir.

 

5. Eğer çocuğunuzun konuşma gelimiyle ilgili oldukça geri olduğunu düşünüyorsanız bu konuda bir çocuk gelişim uzmanı ve konuşma uzmanına danışın.

Yayın Tarihi : 29-04-2014
Okunma Sayısı : 3638

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: