En Son Yorumlar

Çocuğunuzda Astımı Önlemek İçin

Çocuğunuzda astıma yol açabilecek birçok etken bulunur. Genetik faktörler, çevresel koşullar ve yaşam şekli v.b. etkenler astımı tetikleyebilir. Fakat bir ebeveyn olarak alacağınız bazı önlemlerle çocuğunuzda astım riskini azaltabilirsiniz. Çocuğunuzda astım riskini azaltmak veya astımı önlemek için aşağıdaki önlemleri almaya çalışın:

 

1. Çocuğunuzun evde toz akarlarına maruz kalmasını sınırlayın. Çocuğunuzun yatak örtüleri toz akarları için ideal bir yerdir. Yatak örtülerini sık değiştirin ve sık yıkayın. Evinizde mümkün olduğunca veya çocuğunuzun odasında halı kullanmayın. Odasında mümkün olduğunca peluş oyuncak bulundurmayın. Ağır kumaş perdeler yerine jaluzi kullanmayı deneyin.

 

2. Çocuğunuzu sigara dumanından uzak tutun. Ev içinde mümkün olduğunca sigara içilmesine izin vermeyin. Sigara dumanı çocuğunuzun akciğerlerini tahriş ederek astımı tetikleyebilir.

 

3. Çocuğunuzu mümkün olduğunca hava kirliliğinden uzak tutun. Kirli havalar çocuğun akciğerlerini tahriş eder ve astım gibi solunum sorunlarına neden olur. Hava kirliliğinin yüksek olduğu zamanlarda çocuğunuzu mümkünse dışarı çıkarmayın.

 

4. Evde şömine veya soba kullanmaktan kaçının. Şömine ve soba dumanı çocuğunuzun solunum yollarını tahriş edebilir.

 

5. Eğer evinizde evcil hayvan besliyorsanız ve çocuğunuzsa buna karşı bir alerji gelişirse mümkün olduğunca hayvanı dışarıda veya bu mümkün değilse en azından balkonda tutmaya çalışın.

 

6. Evinizdeki küflü yerlerin bakımını yapın ve küfü azaltın. Banyoda duş yaparken ve yaptıktan sonra mümkünse pencereleri açın. Mutfakta yemek yaparken mutfağı her zaman iyi havalandırın. Pencereleri açın. Evdeki nem düzeyini %35 – 50 arasında tutmak i,çin mümkünde nem azaltıcı cihaz veya klima kullanın. Musluk tesisatındaki su sızıntılarını tamir edin. Su sızıntıları küf oluşmasına neden olabilir. Su ve sabun kullanarak küflü yerleri temizleyin.

Yayın Tarihi : 11-08-2014
Okunma Sayısı : 3505

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: