En Son Yorumlar

Çocuklarda Kabızlık İçin Doğal Çözümler

Küçük bir çocuk kabız oluğu zaman katı dışkısını zor ve kuru yapar ve bu süreçte rahatsızlık hisseder. Kabız bir çocuğa yardımcı olmak için yapılabilecek birçok şey vardır. Eğer sizin küçük çocuğunuz da kabızlık sorunu yaşıyorsa aşağıdaki çözümleri uygulayabilirsiniz.

 

1. Öncelikle çocuğunuzun diyetini gözden geçirin. Çocuğunuza çok fazla abur cubur veya boş besin olarak belirtilen besinlerden vermediğinizden emin olun. Bu besinler yüksek düzeyde işlenmiş besinlerdir ve lif oranları düşüktür. Bu nedenle bu besinler zaman işçinde çocuğunuzun bağırsak hareketlerini yavaşlatarak kabızlığa neden olabilir. Çocuğuz bu boş besinleri çok yiyorsa bunları oldukça kısmaya çalışlın.

 

2. Lif oranı yüksek besinler kabız çocuklarda iyi bir sonuç verir. Çocuğunuzun beslenmesini gözden geçirin ve lif oranı yüksek besinleri özellikle diyetine ekleyin. Lif oranı yüksek besinler olarak tam tahıllı gıdalar, kepekli besinler ve yeşil yapraklı sebzeleri verebilirsiniz.

 

3. Çocuğunuzun daha fazla sıvı almasını sağlayın. Az su içmesi ve diğer meyve sularından az tüketmesi bağırsak hareketlerinin yavaşlamasına ve kabızlığa neden olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun yeterince su içtiğinden ve ona elma suyu, kayısı suyu, üzüm suyu gibi doğal meyve sularından verdiğinden emin olun.

 

4. Çocuğunuza daha fazla meyve verin. Elma, kayısı, üzüm, armut gibi meyvelerden yedirin. Muz ise çocuktaki kabızlığı azdırabilir. Havuç, bezelye, yeşil fasulye ve kabak yedirin.

 

5. Bazen küçük çocuklar oyuna fazla dalarlar ve tuvaletleri gelse bile onu tutmayı tercih ederler. Çocuğunuzun katı dışkısını tutması kabızlığı tetikleyebilir. Çocuğunuza düzenli olarak tuvalete gitmesi yönünde hatırlatıcı işaretler verin.

 

6. Çocuğunuzun biraz daha hareketli olmasını sağlayın. Hareketsizlik de çocuklarda kabızlığı tetikleyebilir. Ev içinde yürümesi, parkta oynaması kabızlığına iyi gelecektir. Ayrıca egzersiz kabızlığı da önleyebilir.

 

7. Eğer çocuğunuzun kabızlığı devam ederse veya katı dışkısından kan gelirse, kusma veya ateşi olursa çocuğunuzun hekimine danışın.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 3356

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: