En Son Yorumlar

Çocuklarda Kızamık, Belirtileri, Bulaşma Yolları Ve Tedavisi

Kızamık nedir ve nasıl bulaşır?

 

Kızamık bir virüsten kaynaklanan ve kişiden kişiye bulaşabilen oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamık paramyxovirus olarak adlandırılan bir tür virüsten dolayı ortaya çıkar. Ayrıca ciddi başka sorunlara da yol açabilme riski de bulunmaktadır. Bu tür bir virüs kişiden kişiye yayılır. Genelde öksürük veya hapşırmayla gelen damlacıklar yoluyla bulaşır.

 

Bu nedenle çocukları kızamık hastası diğer çocuklardan veya yetişkin kişilerden uzak tutmak gerekir.

 

Kızamık için en iyi önlem

 

Kızamık hastalığını önlemek için en iyi önlem aşılamadır. 3-5 yaş aralığındaki çocuklarda daha yaygın görülür. Bu nedenle çocukların aşıları zamanında yapılmalıdır. Kızamık hastalığı en çok kızamık aşısının yapılamadığı bölgelerde görülmektedir. Kızamık aşısı olmayan herkes bu hastalığa karşı duyarlıdır.

 

Çocuklarda kızamık aşısı hangi yaşlarda yapılır?

 

Ülkemizde kızamık aşısı 1 yaşında veya 4-6 yaş aralığında yapılmaktadır.

 

Kızamık en yaygın hangi mevsimlerde görülür?

 

Kızamığın en yaygın görüldüğü mevsimler kış ve ilkbahar aylarıdır.

 

Kızamık belirtileri nelerdir ve kuluçka dönemi var mıdır?

 

Çocukta kızamık olduğu zaman öksürük, ateş, döküntü gibi belirtiler görülür. Hatta bazen daha ileri durumlarda zatürre de görülebilir.

 

Kızamıkta belli bir kuluçka dönemi vardır. Yani hastalık virüsü vücuda girdikten sonra belirtiler 8-14 gün arasında görülmeye başlar. Birinci ve ikinci gün çocukta burun akıntısı, gözlerde kızarıklık, sulanma ve acıma gibi belirtiler görülür. İshal oluşan vakalar da vardır. Üçüncü günde çocuğun ağzında küçük beyaz lekeler oluşmaya başlar. Dördüncü ve beşinci gün ise alın ve kulak arkasında kabarık kırmızı döküntüler oluşur. Bu döküntüler diğer vücut bölgelerine yayılır. Devam eden iki günde ise belirtiler kaybolmaya başlar.

 

Kızamık hastası çocuğa evde nasıl bakım uygulanır?

 

Kızamık belirtileri arasında ateş vardır. Çocuğu ateşi çıkarsa ateşini düşürme yönelik şeyler yapılır. Çocuk daha ince giydirilmeli alnına serin nemli bir bez koyulmalı ve bol su içmesi sağlanmalıdır. Gözlerinde acı oluşursa temiz bir pamuk ıslatılarak çocuğun gözlerine pansuman yapılır. Gözlerindeki rahatsızlığı dindirmek için eğer ışıklı bir ortamda ise ortamın ışık düzeyi azaltılır.

 

Çocukta halsizlik, baş ağrısı, ani ateş yükselmesi, baş dönmesi, havale, ciltte morarma, solunumda zorlanma, hırıltılı solunum, kulak ağrısı gibi belirtiler oluşursa hemen hekime göstermek gerekir.

 

Kızamık hastası olan çocuğu diğer aile bireylerinden uzak tutmak gerekir. Çünkü bulaşıcıdır. Çocuk bir defa kızamık geçirdikten sonra bu tekrarlanmaz.

Yayın Tarihi : 25-12-2015
Okunma Sayısı : 2772

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: