En Son Yorumlar

Çocuklarda Lösemi Belirtileri

Lösemi çocuklarda en yaygın görülen kanser türlerinde birisidir. Buna çocukluk lösemisi de denilmektedir. Çocukluk lösemisi çoğu vakalarda ölümle sonuçlanmaz. Çoğu vakalarda başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Tedavide yüksek orada başarıya ulaşılabilmektedir.

 

Çocukluk lösemisi kemik iliğindeki beyaz kan hücrelerinin oluşumunu etkiler. Bu anormal hücreler sağlıklı hücreleri de etkileyerek kan yoluyla hareket ederler. Sonuç olarak vücudun virüslerle mücadele yeteneği zayıflar, çocuk çeşitli enfeksiyonlara, hastalıklara oldukça açık hale gelir

 

Çocukluk lösemisi belirtileri

 

Lösemiyi teşhis etmek zordur. Çünkü lösemi belirtileri yavaş ilerler ( Fakat akut lösemide durum farklıdır. Akut lösemide belirtileri aniden görülmeye başlanır ). Çünkü lösemi belirtiliri görülmeye başlandığında bu belirtiler diğer normal çocukluk hastalıkları ile karıştırılır.

Çocuklarda lösemi belirtileri çocuktan çocuğa farklılık gösterebilir.

 

Lösemi hücreleri trombosit, beyaz kan hücresi ve kırmızı kan hücresi üreten sağlıklı hücreler etrafında yerleşmişlerdir. Lösemi hücreleri vücudun diğer bölgelerine de yayılır. Çocukluk lösemilerinde genelde şu belirtiler görülür:

 

Yorgunluk: Çocukta kırmızı kan hücrelerinin azlığından dolayı ortaya çıkan kansızlık ( anemi ) çocuğun çok çabuk yorulmasına neden olur. Bunun sonucunda da çocukta ayrıca solgun bir cilt ve güçsüzlük görülür.

 

Ateş ve enfeksiyon: Çocukluk lösemisinde çocukta ateş görülür. Bu ateş düzenli bir ilaç teadvisiyle iyileşmez. Bu anormal lösemi hücrelerinden kaynaklanır. Vücut enfeksiyonlarla mücadele eksik kalır. Bu enfeksiyonların yol açtığı ateş oldukça inatçıdır.

 

Aşırı morluklar ve kanama: Lösemi vücuttaki an plateletlerini azaltır. Çocukta fazla miktarda küçük kırmızı morluklar görülebilir. Bu zarar görmüş kan damarlarının kanamsından kaynaklanır. Lösemili çocukta burun kanaması ve diş eti kanaması sıklıkla görülür.

 

Kemik ve eklemlerde ağrı: Çocukluk lösemisinin belirtilerinden birisi de kemiklerde ve eklemlerde ağrıdır. Çünkü lösemi hücreleri genelde kemik yüzeyinde ve eklemlerde yuvalanmışlardır.

 

Karında şişlik: Lösemi hastası çocukta karın bölgesinde şişlik görülebilir. Şişkinliğin olduğu yer aslında karaciğer ve dalaktır. Bu lösemi hücrelerinin bu bölgelerde yerleşmesinden kaynaklanır. Böylelikle karın bölgesinde şişlik oluşur.

 

Kilo ve iştah kaybı: Lösemili bir çocuk iştahını kaybedebilir. Böylece çocukta yavaş yavaş kilo kaybı olur.

 

Lenf düğümlerinde şişme: Çocukluk lösemisinde çocuğun lenf düğümlerinde sıklıkla şişme olur. Bu enfeksiyonlarla mücadeleden dolayı oluşur. Lenf düğümlerindeki şişme genelde bir enfeksiyonun belirtisidir.

 

Solunum sorunları ve öksürük: Çocukluk lösemilerinde solunum sorunları ve öksürük de görülür.

 

Kollarda ve yüzde şişme: Çocuğun kollarında ve yüzünde şişme olması tehlike işaretidir. Çocukta yaşamı tehdit eden ve hemen acil müdahale gerektiren bir durumdur. Bu superior vena kava ( svc ) sendromunun bir göstergesidir.

 

Nöbetler, baş ağrısı ve kusma: Lösemili çocuklarda nöbetler, baş ağrıları ve kusma da görülür. Baş ağrıları, bulanık görme, kusma ve nöbetler löseminin ilerlemiş olduğunun bir işaretidir.

 

Kanayan diş etleri: Lösemili çocukların diş etlerinde de kanamalar görülür.

 

Aşırı güçsüzlük. Lösemi hücrelerinin sayısı vücutta oldukça fazlalaştığı zaman beyinde küçük kan damarları etrafında kan akımı yavaşlar. Çünkü lösemi hücreleri kanı koyulaştırır ve bu da aşırı bitkinliğe ve güzsüzlüğe neden olur. Bu genelde nadir görülen bir belirtidir fakat çocukta lösemimin ilerlediğinin bir belirtisidir.

Yayın Tarihi : 09-06-2015
Okunma Sayısı : 4457

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: