En Son Yorumlar

Çocuklarda Otizm

Otizmde çocuğun normal beyin gelişiminde nörolojik bir bozukluk vardır. Bu sorun çocuğun iletişim becerilerini ve sosyal ilişkilerini olumsuz etkiler. Otizmde bireysel farklılıklar olabilir ve her bireyde farklı düzeylerde oluşabilir. Otizm yaşamın ilk 3 yılında kendini göstermeye başlar.

 

Otizmin nedenleri nelerdir?

 

Otizmin genelde beyindeki yapı veya fonksiyon anormalliklerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Beyin taramalarında otistik çocukların beyin yapısında ve biçiminde diğer normal çocuklara göre farklılıklar olduğu görülmektedir. Halen de bilim insanları otizm ile diğer tıbbi sorunlar, genetik faktörler arasındaki ilişkiyi araştırmaktadırlar. Kimi araştırmacılar da hamilelik döneminde yaşanan sağlık sorunlarının veya doğumu etkileyen çeşitli çevresel faktörlerin ( enfeksiyonlar, metabolik dengesizlik ve çevresel kimyasallar v.b. ) otizm ile ilişkisi üzerinde durmaktadırlar.

 

Otizmde risk faktörleri nelerdir?

 

Otizm sorunu frajil x sendromu, tuberoskleroz, konjenital kızamıkçık sendromu ve tedavi edilmeyen fenilketonüri gibi tıbbi durumları olanlarda otizm riski daha fazladır.

 

Otizm erkek çocuklarda kız çocuklardan daha fazla görülmektedir.

 

Otizmin tedavisi var mıdır?

 

Otizmde tam olarak iyileşme görülmese de otistik çocuklarda iletişim ve sosyal becerilerini artırmaya yönelik eğitim ve tedavi yaklaşımları vardır. Tedaviye yönelik ve eğitsel yaklaşımlarla otistik çocukların davranışları geliştirilmeye çalışılır. Ayrıca eğitsel yaklaşımlarla otistik çocuklarda kendi kendilerine yardım, bağımsız hareket etme becerilerini geliştirme gibi durumlar söz konusudur.

 

Çocuklarda otizmin erken tespit edilmesi otistik çocuktaki gelişmeye katkı sağlar. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarındaki otizm belirtilerinin farkında olmaları faydalıdır. Otizm belirtilerini öğrenmek için “Yeni Doğan Bebeklerde Otizm Belirtileri” isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

Yayın Tarihi : 21-05-2014
Okunma Sayısı : 3563

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: