En Son Yorumlar

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren En İyi 5 Besin

Hangi mevsim olursa olsun her zaman bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız gerekir. Bağışıklık sisteminizi güçlü tuttuğunuz zaman hastalıklara, enfeksiyonlara karşı daha korunaklı olur ve daha az hastalanırsınız. Bağışıklık sisteminizin zayıflaması ise daha sık hastalanmanıza ve tehlikeli hastalıklara bile daha yatkın hale gelmenize neden olur.

 

Bağışıklık sisteminizi geliştirmek ve güçlü tutmak için aşağıdaki 5 doğal yöntem niteliğindeki besinleri tüketmeniz size yardımcı olacaktır:

 

Günlük olarak D vitamini alın

 

Günlük olarak alacağınız D vitamini bağışıklığınızı güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır. D vitamini bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği bilinen en iyi vitaminlerden birisidir. D vitamini için bilindiği gibi en iyi kaynak güneş ışınlarıdır. Her mevsim mutlaka güneş ışınlarından faydalanmaya çalışın. Kışın güneşin yüzünü gösterdiği zamanlarda bile güneşin keyfini çıkarın. Fakat özellikle yaz aylarında dikkatli olun. Uzun süre korumasız olarak güneşlenmeniz cildiniz için tehlikeli sonuçlara yol açabilir.

 

Güneş ışığı dışında mutlaka D vitamini içeren besinleri tüketerek bağışıklığınızı geliştirmelisiniz. D vitamini içeren somon balığı gibi D vitamini kaynağı balıkları mutlaka tüketin. Süt, portakal suyu ve hububatlar tüketmeniz gereken diğer besinler arasındadır. Yumurta ve peyniri de menünüzden eksik etmeyin. D vitamini oldukça düşük olan ve yeterince beslenemeyen kiler ise hekim tavsiyesi ile D vitamini desteği almalıdırlar.

 

İyi bakterileri ihmal etmeyin

 

Belki size tuhaf gelebilir. Fakat bağırsaklar ve sindirim sisteminde zararlı bakteriler olduğu gibi faydalı bakteriler de vardır. Bu faydalı bakterilerin sayısının artması bağırsakların ve sindirim sisteminin sağlığı için gereklidir. Probiyotikler bağırsaklarda bulunan faydalı canlı mikroorganizmalardır. Bu nedenle faydalı bakterilerin sayısını artırmak için probiyotik besin olara adlandırılan besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Unutmamanız gereken bir husus da şudur. İnsan vücudundaki rahatsızlıkların birçoğu bağırsaklardan kaynaklanır. Bu nedenle bağırsak sağlığınızı korumalısınız. Probiyotik besinler size yardımcı olabilir. Bu nedenle en önemli probiyotik besinler olan yoğurt, kefir ve lahana turşusunu tüketin. Bunlar sağlıklı, iyi bakteriler içerirler.

 

Sarımsak menünüzde olmalı

 

Sarımsak da bağışıklık sistemini geliştiren, güçlendiren en iyi besinler listesinde yer alır. Sarımsak besin değeri oldukça yüksek bir besindir. 1 diş sarımsak 5 mg kalsiyum ve 12 mg potasyum içerir. Vücudun zararlı bakteriler ve enfeksiyonlarla mücadelede direncini artırır. Hatta sarımsak hem 1. hem de 2. dünya savaşında yaralı askerlerde kangreni önlemek için kullanılırmış. Sarımsak her ne kadar kokusu itibariyle birçok insanın yemekten çekindiği bir besin olsa da antibiyotik görevi görmektedir.

 

Meyve ve sebze sularını karıştırın

 

Evinizde bir adet meyve sebze karıştırıcı bulundurun. Bunların suyunu birlikte karışım yaparak için. Bol bol vitamin ve mineral alırsınız. Tam bir bağışıklık güçlendiricidirler. Grip, soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları, kulak enfeksiyonu gibi durumlarda hastalıkların şiddetini azaltmaya ve daha çabuk iyileşmeye yardımcı olurlar.

 

Shiitake mantarını deneyin

 

Shiitake mantarı bağışıklık sisteminizi geliştirmede harika bir besindir ve iltihaplanma kariıtı özellikleriyle bilinir. Yüzlerce yıldır Asya kıtasında tıbbi amaçlarla kullanılmaktadır. Bunu yemeklerde, çorbalarda kullanabilirsiniz. Shiitake mantarını havuç, lahana, sarımsak, taze zencefil, soğan, kekik ve tavuk eti karışımlarıyla tüketebilirsiniz.

Yayın Tarihi : 06-04-2016
Okunma Sayısı : 4329

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: