En Son Yorumlar

Doğum Sonrası İçin En İyi Besinler

Doğum sonrasında beslenme konusu aslında dikkatle ele almanız gereken bir konudur. Çünkü doğum sonrasında daha çabuk iyileşmeniz, çabuk toparlanmanız, süt üretiminiz, güzellik ve bakımınız ve hamilelik öncesindeki kilonuza geri dönmeniz için doğum sonrasında beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Bu noktada bazı besinleri özellikle tüketmeniz gerekir. İşte doğum sonrasında özellikle tüketmeniz gereken o besinler:

 

Brokoli

 

Brokoli için sebzelerin kraliçesi demek yanlış olmaz. Brokoli doğum sonrasında tüketmeniz gereken besinlerin başında gelen besinlerden birisidir. Brokoli özellikle folik asit kaynağıdır. Brokoli aslında hamilelik döneminden itibaren eksik etmemeniz gereken bir besin. Çünkü güçlü folik asit yönüyle bebeğinizin anne karnında sağlıklı gelimine önemli katkı sağlamaktadır. Brokolinin antioksidan değeri de yüksektir.

 

Baklagiller

 

Doğum sonrasında beslenmenizde yer vermeniz gereken besin gruplarından birisi baklagillerdir. Doğum sonrasında iyileşme sürecinizde, kendinizi daha zinde ve enerjik hissetmenizde proteinlere, lifli besinlere, demir ve kalsiyuma ihtiyacınız olur. İşte kuru fasulye, nohut gibi baklagiller size bunları çok iyi sağlar. Baklagillerin glisemik indeksi düşüktür.

 

Yoğurt

 

Doğum sonrasında diyetinizde yer vereniz gereken besinlerden birisi de yoğurttur. Yoğurt doğal probiyotik bir besindir. Bağırsaklardaki iyi bakterilerin artmasını sağlar. Çok önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Kemik ve kas yapımına ve sağlığına katkı sağlar.

 

Yumurta

 

Aslında bir bebek annesi olarak yiyebileceğiniz en basit yemeklerden birisidir. 1-2 yumurta kırarak basitçe hazırlayabileceğiniz bir sofrada yumurta sizin protein ihtiyacınızı önemli düzeyde karşılar. Yumurta harka bir protein kaynağıdır. Bu nedenle yumurta doğum sonrasındaki iyileşme sürecinizi de hızlandırır.

 

Muz

 

Muz aslında doğum sonrasında tüketebileceğiniz en iyi meyvelerden birisidir. Lif oranı yüksek olduğu için sindiriminize yardımcı olur ve sizi daha uzun süre tok tutar. Doğum sonrasında kilo vermenize yardımcı olur. Muzun antioksidan değeri yüksek olduğu için kansere karşı da koruma sağlar. Muz vitamin ve mineral yüklü bir besindir. Potasyum içerir. Bu yönüyle tansiyonunuzu düşürmeye ve bu şekilde tansiyonunuzu dengelemeye yardımcı olur. Doğum sonrasında güzelliğinizi de ihmal etmemelisiniz. Muz önemli düzeyde b6 vitamini içerir. B6 vitamini doğum sonrasında saç ve cilt sağlığınıza oldukça iyi gelir.

 

Siyah çikolata

 

Siyah çikolata antioksidan bir besindir. Eğer tatlı ihtiyacınız varsa veya çikolata yemek istiyorsanız siyah çikolata tüketin. Siyah çikolata mutluluk ve aşk hormonu da salgılar. Bu nedenle doğum sonrasında yaşayacağınız stresli zamanlarda size yardımcı olur.

 

Tam buğday ekmeği

 

Doğum sonrasında kendinizi bitkin, yorgun hissedebilirsiniz. Tükettiğiniz bazı besinler de kan şekerinizi yükseltebilir. Bu nedenle düşük glisemik indekse sahip besinleri tüketmeniz gerekir. Örneğin tam buğday ekmeği harika bir seçimdir. Tam buğday ekmeği gibi düşük glisemik indekse sahip besinler kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olduğu için kendinizi daha zinde ve enerjik hissedersiniz. Ayrıca tam buğday ekmeğinin lif oranı yüksektir. Bu da aslında sindiriminizi kolaylaştırmaya ve doğum sonrasında kilolarınızı daha kolay vermenize

 

Zeytinyağı

 

Zeytinyağı kalp sağlığı için önemli bir besindir. Doğum sonrasında yemeklerinizde mutlaka zeytinyağı, özellikle sızma zeytinyağı kullanın. Sızma zeytinyağı kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü yükseltir. Zeytinyağı önemli düzeyde fenol ve iltihaplanma karşıtı maddeler içerir. Zeytinyağının antioksidan değeri de yüksektir.

 

Kuruyemişler

 

Doğum sonrasında beslenmenizde eksik etmemeniz gereken besinlerden birisi de kuruyemişlerdir. Kuruyemişler mineral yüklüdür, lif kaynağıdır ve size iyi enerji verir. Ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişleri mutlaka tüketin.

 

Yağlı balıklar

 

Doğum sonrasında beslenmenizde balıkları asla eksik etmemelisiniz. Özelikle somon, uskumru ve sardalya tüketebilirsiniz. Bu balıklar protein ve kalsiyum yüklüdür. Omega 3 yönünden zengindir. Omega 3 kalp krizi riskini azaltmaya yardımcı olur. Özellikle emziren bir anneyseniz haftada 1-2 defa mutlaka balık yemelisiniz. Çünkü balık anne sütü vasıtasıyla bebeğinizin nörolojik gelişimine de çok katkı sağlar.

Yayın Tarihi : 23-03-2016
Okunma Sayısı : 3071

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: