En Son Yorumlar

Emziren Anneler Alkol Kullanabilir Mi?

Emziren annelerin alkol kullanmamaları tavsiye edilmektedir. Her ne kadar emzirirken az miktarda alkolün alınmasının pek sorun olmayacağını belirten bazı görüşler olsa da emzirme döneminde alkolün güvenli bir miktarı yoktur ve bu dönemde alkol kullanmaktan kaçınmak gerekir.

 

Alkol anne sütü vasıtasıyla bebeği olumsuz etkileyebilir. Özellikle ilk 3 aylık bebeklerde bu risk daha fazladır. Alkol anne sütünün kalitesini de bozarak bebek için besleyici özelliğini azaltabilir. Alkol ayrıca anne sütünün miktarını da olumsuz etkilemektedir.

 

Yapılan araştırmalara göre alkol bebeklerin beslenmesini ve uykusunu olumsuz etkileyebilir.

 

Anne sütünde bulunan alkol bebeğin gelişimini de olumsuz etkileyebilir.

 

Emzirirken alkol almak durumunda olan anneler alkol aldıktan sonra bebeği emzirmek için 2-3 saat kadar beklemelidirler. Aksi halde alkol anne sütünden temizlenmediği için bebek de bundan etkilenebilir.

 

Alkol olan annelerin bebekleri diğer bebeklere göre daha kısa süreyle uyurlar ve uyku konusunda daha çok sorun çıkarırlar.

 

Bebeklerin beslenmesinde anne sütü en önemli besin kaynağıdır. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütüyle ve 6 aydan sonra da anne sütüne ek olarak ek besinlerle beslenir. Anne sütü bebek için bu kadar önemli olduğundan alkolden her zaman uzak durmakta fayda vardır.

Yayın Tarihi : 19-08-2015
Okunma Sayısı : 3418

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: