En Son Yorumlar

Emziren Anneler İçin En İyi Besinler

Hamilelik sonrasında en çok isteyeceğiniz şeylerden birisi de hamilelikte aldığınız kiloları geri vermektir. Fakat bir bebek sahibi olduktan sonra bu konuda dikkate almanız gereken birçok konu bulunuyor. Kilo vermeye çalışmanız sizin hem kendi ihtiyaçlarınız hem de bebeğinizin ihtiyaçları için bir engelleyici durum olmamalıdır. Yani doğum sonrasında daha enerjik hissetmek, daha güçlü ve sağlıklı olmak, bebeğinizin en temel besin kaynağı olan sütünüzün kalitesini ve miktarını artırmak önemli konulardır.

 

Bu anlamda beslenmenize dikkat ederken emziren bir anne olarak bazı besinleri de özellikle tüketmeniz gerekiyor:

 

Somon balığı

 

Somon balığı sizin için harika bir besin. Somon balığı özelikle omega 3 yağ asitleri yönünden çok zengin bir besindir. Bu özelliğiyle somon balığı tüketmeniz bebeğinizin sinir sistemi gelimine de oldukça katkı sağlayacaktır. Anne sütü docasahexaenoic asit denilen bir madde içerir. Fakat diyetlerinde bu maddeyi içeren besinlerden daha çok tüketen kadıların sütlerinde bu maddenin miktarı da yüksektir. Bu madde somon balığında bulunmaktadır ve yeni bir anne olarak sizin ruh halinizin de daha iyi durumda olmasına yardımcı olur. Yapılan çalışmalar bunun lohusalık depresyonunu önlemede rol oynadığını gösteriyor.

 

Fakat balık tüketiminde olduğu gibi somon balığı tüketiminde de yeterli miktarlarda tüketmeye özen göstermek gerekiyor. Örneğin emziren kadınların, hamile kadınların ve hamilelik planlayan kadınların somon balığını da yeterli düzeylerde tüketmeleri gerekiyor. Haftada 2 porsiyon önerilmektedir.  Bu da aşağı yukarı 300 gr ı geçmemelidir. Çünkü balıklardaki civa içeriği yüksek miktarlarda tüketildiği zaman zararlı olabilmektedir.

 

Somon balığındaki civa düzeyi düşük kabul edilmektedir. Kılıç balığı, köpek balığı, kral uskumru ise civa oranı yüksek olan balıklardır. Bu balıkların gebelik döneminde ve emzirme döneminde tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

 

Düşük yağlı süt ürünleri

 

Sağlıklı emzirmenin en önemli unsurlarından birisi de süt, yoğurt ve peynir gibi besinleri tüketmenizdir. Bu besinleri düşük yağlı olarak tüketmeniz önerilir. Süt ürünleri protein, B vitaminleri, D vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olur. Bu besinler çok önemli bir kalsiyum kaynağıdır. Eğer bebeğinizi emziriyorsanız bu besinleri tükettiğiniz zaman sütünüz tam bir kalsiyum deposu haline gelecektir. Bu da bebeğinizin kemik gelişimine çok katkı sağlayacaktır. Diyetinizde her gün bu süt ürünlerine yer vermelisiniz.

 

Yağsız dana eti

 

Dana eti demir açısından zengin bir besindir ve yeni bir anne olarak enerjiye çok ihtiyacınız vardır. Dana eti yiyerek demir ihtiyacınız karşılayabilirsiniz ve enerjinizi artırabilirsiniz. Demir eksikliği yaşamanız enerjinizi düşürür ve yeni doğan bebeğinizle yeterince ilgilenmenizi zorlaştırabilir.

 

Dana eti ayrıca harika bir B12 vitamini ve protein kaynağıdır. Emziren annelere bunların her ikisine de ihtiyaç duyarlar. Fakat dana etini yağsız olarak tüketmeye çalışın.

 

Fasulyegiller

 

Fasulyegiller de demir zengini besinlerdir. Kuru fasulye, barbunya, yeşil fasulye emziren anneler için harika besin kaynaklarıdır. Özellikle vejetaryen annelerin bunlara çok ihtiyacı olur. Hem düşük bütçeli hem de besin değeri yüksektir.

 

Yabanmersini

 

Emziren anneler her gün meyve yemeli veya taze sıkılmış meyve suyu içmelidir. Yabanmersini emziren anneler için oldukça değerli ve antioksidan zengini bir besindir. Vitamin ve mineral zenginidir. Yabanmersini sizi ayrıca daha e3nerjik tutmak için sağlıklı miktarlarda karbonhidrat da sağlar.

 

Bulgur

 

Doğum sonrasında eğer bebeğinizi emziriyorsanız çok çabuk kilo vermeye çalışmayın. Bu sütünüzü azaltır ve sizi daha sinirli yaparak enerjinizi azaltır. Bulgur gibi tam tahıllı karbonhidratlardan tüketmeniz size enerji verecektir. Bulgur gibi besinler size ihtiyacınız olan kaloriyi de verir. Bebeğiniz için daha kaliteli süt üretirsiniz.

 

Portakal

 

Portakal emziren bir kadın olarak sizin için iyi bir besindir. Portakal ve diğer turunçgil meyveleri size C vitamini sağlar. Emziren anneler hamile kadınlardan daha fazla C vitaminine ihtiyaç duyarlar.

 

Yumurta

 

Yumurta sarısı önemli bir D vitamini kaynağıdır. Yumurta tüketerek hem kendi kemiklerinizi güçlü tutabilirsiniz hem de bebeğinizin kemiklerinin gelişmesine yardımcı olabilirsiniz. Yumurta ayrıca günlük protein ihtiyacınızı karşılamak için harika bir besindir.

 

Tam buğday ekmeği

 

Folik asit gebeliğinizin erken dönemlerinde bebeğinizin gelişimi için kritik bir vitamindir. Folik asit aynı zamanda anne sütünde de bulunan önemli bir vitamindir. Bu nedenle folik aist tüketimine özen göstermeniz gerekiyor. Tam buğday ekmeği bu açıdan zengin bir folik asit kaynağıdır. Ayrıca sizin için yeterli düzeyde de lif ve demir sağlar.

 

Yeşil yapraklı sebzeler

 

Ispanak, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzeler A vitamini ile yüklüdürler. Hem sizin için hem de bebeğiniz için oldukça değerlidir. Ayrıca iyi bir kalsiyum kaynağıdır ve C vitamini ve demir içerir. Kalori düzeyleri düşüktür ve kalp dostu antioksidanlardır.

 

Su

 

Emziren anneler özellikle enerji açısından riskli grupta yer alırlar. Çünkü sıvı yetersizliği daha sık görülür. Enerjinizi yüksek tutmak ve süt üretiminizi artırmak için vücudunuzun su ihtiyacını karşılamanız gerekir. Bunun için birçok seçeneğiniz var. Fakat su en önemlisidir. Kafeinli içecekler ise vücudunuzu sıvı dengesine zarar verir, sizi daha sinirli yapar ve uykunuzu bozar.

Yayın Tarihi : 12-03-2014
Okunma Sayısı : 7797

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
emziren anne 12-08-2016 21:34:38

Merhaba Emziren Anneler Sizlere Anne sütünü arttırmak için önerim Rezene Çayı ,Fenk Kimyonu , İsirgan ,Papatya ve Anasondur. Bunlardan çay yapıp anne sütünü arttırabilirsiniz. En doğal arttırma yöntemi bitki çayları ve bol bol su tüketmektir. https://www.naturelstore.com.tr/emziren-anneler-icin-naturpy-milk-tea-250-gram Adresinden dilerseniz Emziren anneler için ürettiğimiz %100 doğal naturpy milk tea ürününü satın alabilirsiniz. Saygılar

Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: