En Son Yorumlar

Emzirirken Kaçınılması Gereken Besinler

Emzirme dönemi beslenmenizde bazı şeylere dikkat etmeniz gereken bir dönem. Emzirme sürecinizde bazı besinleri ve içecekleri tüketmeniz hem kendi sağlığınız hem de bebeğiniz açısından sorun yaratabilir. Dolayısıyla emzirme döneminde bu besinlerden ve içeceklerden uzak durmanızda fayda vardır. Peki bu besinler ve içecekler nelerdir?

 

Alkol: Emzirirken uzak durmanız gereken içeceklerden birisi alkoldür. Aldığınızı alkol anne sütünü olumsuz etkiler. Anne sütünün olumsuz etkilenmesi bebeğe olumsuz yansır. Emzirme döneminizde eğer alkol alma durumunuz olacaksa bunu oldukça az ve emzirmeden 2 saat önce alın.

 

Kafein: Kahve, çay, kola ve diğer kafeinli içeceklerin tüketimini emzirme döneminizde azaltmanız gerekiyor. Çok fazla kafeinli içecekler tüketmeniz anne sütünüzü olumsuz etkiler. Bu da bebeğinizin uyku düzenini bozabilir ve daha sinirli ve mızmız yapabilir.

 

Soslu besinler: Soslu besinler tüketmenizin bebeğinizin sindirim sistemini bozma ihtimali vardır. Bu tür besinleri emzirme döneminizde tüketirken dikkatli olun.

 

Bazı Sebzeler ve meyveler: sebzeler ve meyveler hem sizin için hem de bebeğiniz için faydalıdır. Fakat bazı sebzeler bebeğinizde gaz sancısına neden olabilir. Lahana, salatalık, biber, soğan ve karnabahar gaz sancısına yol açabilir. Portakal, mandalina, greyfurt, limon, çilek gibi meyvelerde bebekte gaz sancısına yol açabilir.

 

Besin alerjisi: Bebeğinizin besinlere karşı alerjik bir tepki verebileceğini anlamak, bunlara maruz kalan kadar zordur. Fakat bazı besinlerin emzirme döneminde diğerlerinden daha fazla alerjik reaksiyona yol açma riski vardır. Bu besinler soya, yumurta, buğday, fıstık gibi besinlerdir. Siz bu besinleri tükettikten sonra bebeğinizde herhangi bir reaksiyon gelişip gelişmediğini izleyin.

Yayın Tarihi : 27-08-2014
Okunma Sayısı : 4291

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: