En Son Yorumlar

Alkol Anne Sütünü Artırır Mı?

Emzirme ve anne sütüyle ilgili bazı zamanlar bilimsel gerçeklerle örtüşmeyen düşünceler de ortaya atılmaktadır. Bunlardan birisi de alkolün anne sütünü artırdığı düşüncesidir. Şurası kesin ki alkolün anne sütünü artırdığına dair bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

 

Aksine alkol vücutta sıvı kaybına yol açarak sıvı eksikliği yaşanmasına neden olur. Bu da anne sütünün üretimini olumsuz etkiler. Yani alkol anne sütünü artırmaz aksine azaltır. Alkol aynı zamanda anne sütünün kalitesini de olumsuz etkileyebilir. Alkol anne sütünün üretimini sağlayan hormonları bozan bir etkendir.

 

ABD’de Monell Kimyasal Duyular Merkezi tarafından yapılan bir çalışmada alkolün anne sütüne olan etkisi araştırıldı. Alkol alan emziren annelerin süt üretiminde azalma olduğu görüldü. Yapılan araştırmalar ayrıca alkolün emzirmeyi de daha zor hale getirdiğini ortaya koyuyor.

 

Alkol almayıp süt üretiminin az olduğunu düşünen emziren anneler ise bu konuda bir emzirme danışmanına veya kendi hekimlerine görünmeleri faydalı olacaktır. Çünkü anne sütünün azalmasına neden olan birçok etken bulunmaktadır.

Yayın Tarihi : 25-08-2015
Okunma Sayısı : 3544

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: