En Son Yorumlar

Anne Sütü Nasıl Sağılır Ve Saklanır?

Eğer bebeğinizden bir süre uzak kalacaksanız veya bir süre bebeğinizi emziremeyecekseniz bu bebeğinizi anne sütünden mahrum edeceğiniz anlamına gelmez. Bebeğinizi emziremeyeceğiniz zamanlar sütünüzü sağarak ve bunu saklayarak güvenli bir şekilde koruyabilir ve biberonla bebeğinize verilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Kimi zaman bebeğiniz hasta olduğunda da onu direkt emziremeyebilirsiniz. Veya prematüre doğan bebeğinizi de emzirmede sorun yaşabilirsiniz. Bu durumlarda sütünü sağıp, saklayarak bebeğinize biberonla yardımıyla verebilirsiniz.

 

Bebeğinizi emziremeyeceğiniz zamanlarda sütünüzü sağmanız aslında oldukça önemlidir. Çünkü bebeğinizi sık sık emzirmeniz süt üretiminizi de sağlar. Emzirme yapamadığınız zamanlar için sütünüz sağmanızda süt üretiminizi destekler.

 

Üstelik sağılan anne sütü bebeğin ilk katı besinleri ile birlikte de kullanılabilir.

 

Anne sütü nasıl sağılır?

 

Anne sütünü sağmanız için 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Elle veya göğüs pompa ile süt sağma. Göğüs pompaları da farklı şekillerde olabilmektedir. Bunların elektrikli olanları veya manüel kullanabileceğiniz göğüs pompaları vardır. Sütünüzü sağdığınız pompanın ve sütünüzü sakladığınız süt poşeti veya kabının ve biberonların temiz olduğundan emin olmalısınız. Bunları iyi sterilize etmelisiniz.

 

Anne sütünü elle sağmak

 

Anne sütünü elle sağmak pompayla sağmaktan daha kolay olabilir. Özellikle ilk birkaç günde bunu fark edebilirsiniz. Fakat bu bir göğüs pompası almayacağınız anlamına da gelmez. Bir tane de göğüs pompası bulundurursanız bu da işinize oldukça yarayacaktır.

 

1. Sütünüzü elle sağmaya başlamadan önce ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın.

 

2. Sonrasında temiz ellerinizle göğüslerinize sakince masaj yağın. Bu göğüslerinizdeki süt üretimine yardımcı olur.

 

3. Sütünüzü elle sağarken göğüslerinizin areola bölgesinin başlangıcından tutarak yapmaya çalışın. Bunu yaparken göğüslerinizi öne doğru hafifçe baskı yaparak ve hafifçe çekerek yapın. Baş parmağınız üst kısımda diğer parmaklarınız ise alt kısımda olacak şekilde yapın. Bu şekilde yaptığınızda parmaklarınız C biçiminde olmalıdır. Sütünüzü sağarken direkt meme uçlarınzı sıkmayın. Bu acıtabilir ve sütünüzün sağılmasını engelleyebilir.

 

4. Bunu tekrar yapın. Bu şekilde tekrarlı ve ritimli hareketlerle sütünüzü elle sağabilirsiniz. Parmaklarınız cildinizde kaydırmamaya çalışın.

 

5. Sütünüzü sağarken ilk başlarda birkaç damla gelebilir. Fakat bunu tekrarlı bir şekilde yaptığınızda sütünüz daha iyi gelecektir.

 

6. Eğer sütünüz gelmezse parmaklarınızı farklı bir yerden tutarak tekrar deneyin. Yani aynı yerden yapmayın.

 

7. Sütünüzün sağmak için altına temiz sterilize bir biberon veya süt saklama poşeti koyun.

 

Anne sütü nasıl saklanır?

 

Anne sütünüz sağdıktan sonra bunu temiz, sterilize bir kapta veya poşette saklayabilirsiniz. Bunu da buzdolabında en fazla 5 gün boyunca 4 derecede veya daha düşük bir derecede saklayabilirsiniz.

 

Sütünüzü sağıp koyduğunuz süt saklama kabı veya poşetini 2 hafta kadar buzdolabınızın dondurucu bölümünde tutabilirsiniz.

 

En fazla 6 ay kadar da -18—20 derecede derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

 

Sütünüzü sağıp boşalttığınız süt saklama kabı veya poşeti temiz olmalıdır. Eğer süt sağma pompası kullanıyorsanız kullanmadan önce ve kullandıktan sonra bunu sterilize edin.

 

Dondurulmuş anne sütü nasıl çözdürülür?

 

Eğer sütünüzü dondurucuda dondurduysanız bunun çözülmesini sağlamak için dondurucudan çıkarıp başka bir yerde oda sıcaklığında öylece tutun. Kendi kendine çözülecektir. Burada dikkat etmeniz gereken önemli nokta şudur. Bir kere dondurduğunuz sütün çözülmesini sağladıktan sonra bu sütü tekrar dondurmayın. Dondurulmuş süt ikinci defe tekrar dondurulmamalıdır.

 

Anne sütü nasıl ısıtılmalıdır?

 

Dondurucudan çıkardığınız sütü aslında çözülmesini sağladıktan sonra bebeğinize verebilirsiniz. Eğer bebeğiniz bu sütü içerken memnun görünüyorsa, herhangi bir olumsuz tepki vermiyorsa bunu içirebilirsiniz. Veya dilerseniz çözülmesini sağladığınız bu sütü ısıtarak da verebilirsiniz. Bunun için biberonu ılık bir suyun içine koyun veya burada ısınmasını bekleyin.

 

Sütünüzü çözmek veya ısıtmak için mikrodalga fırını kullanmayın.  Bu bebeğinizin ağzının yanmasına neden olabilir.

 

Bebeğiniz prematüre veya hasta ise

 

Eğer bebeğiniz prematüre doğduysa veya hasta ise ve bu arada bebeğiniz henüz hastanedeyse bebeğinizi sütünüzle beslemeniz yine önemlidir. Bu durumda sütünüzü sağmalı ve saklamalısınız. Bu konuda hastane personeline danışarak süt sağmanız, bunu saklamanız ve bebeğinize içirmeniz konusunda size yardım olmalarını isteyebilirsiniz.

Yayın Tarihi : 17-03-2016
Okunma Sayısı : 3426

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: