En Son Yorumlar

Başarılı Emzirme İçin İpuçları

Bebeğinizi emzirirken sorunlar mı yaşıyorsunuz? Bebeğinizi iyi emziremediğinizi mi düşünüyorsunuz? Emzirme seanslarınızın başarılı geçmesini mi istiyorsunuz? Öyleyse bu yazımızı sizin için hazırladık. Aşağıdaki ipuçlarını uygulayarak bebeğinizi daha başarılı bir şekilde emzirebilirsiniz.

 

1. Emzirme öncesi temizlik

 

Bebeğinizi emzirirken hijyen kurallarına dikkat etmelisiniz. Her emzirme öncesinde ellerinizi mutlaka sabunla yıkayın. Hatta vücut temizliğinize de dikkat edin. Günde bir defa duş almanızda fayda vardır.

 

2. Emzirme pozisyonunuz iyi olmalı

 

Bebeğinizi emzirirken rahat bir pozisyonda olmalısınız. Sizi rahatsız eden, vücut ağrılarına yol açan bir duruş şekli emzirmenizi de olumsuz etkiler. Bebeğinizi koltukta emzirirken sırtınızı desteklemesi için bir yastık koyun. Bebeğinizi koltukta otururken sırtınız dik pozisyonda ayaklarınız yere düz basacak şekilde bir pozisyon alın.

 

3. Bebeğinizi sessiz, sakin bir yerde emzirin

 

Özellikle doğum sonrasında bebeğinizi ilk emzirdiğiniz zamanlarda iyi bir başlangıç yapmanız size oldukça yardımcı olacaktır. Bebeğinizi emzirirken başarılı bir sonuç elde etmek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken önemli şeylerden birisi bebeğinizi emzirdiğiniz yerin sessiz ve sakin bir yer olmasıdır. Bebeğinizi kalabalık, gürültülü bir ortamda emzirmeyin. Bu kurala en azından emzirme konusunda daha tecrübe kazanana kadar dikkat edin. Sessiz ve sakin bir ortamda emzirme daha iyi konsantre olursunuz. Bebeğiniz de gürültü nedeniyle kendini huzursuz hissetmez.

 

4. Bebeğinizle iletişim kurun

 

Özellikle ilk emzirme seanslarınızda bebeğinizle iyi bir iletişim kurmanız önemlidir. Bu birbirinize daha iyi alışmanıza yardımcı olur. Bebeğinizle göz teması kurun. Ona sarılın ve güzel sözler söyleyin. Bu şekilde bebeğinizin sevgi ihtiyacını da karşılamış olursunuz. Aranızdaki bağ kuvvetlenir. Aranızdaki bağın kuvvetli olması sizin emzirmedeki başarınızı artırır. Bebeğiniz size daha az sorun çıkarır.

 

5. Bebeğinizi sakinleştirin

 

Eğer bebeğiniz mızmız ve huzursuzsa bebeğinizi mutlaka emzirme öncesinde sakinleştirmeye çalışın. Çünkü bu durumda bebeğiniz emzirilmeye konsantre olmakta zorluk çeker. Bu bebeğinizin anne sütünü sindirmesini de zorlaştırabilir. Bu nedenle eğer bebeğiniz emzirme öncesinde ağılıyorsa onu biraz kucağınızda taşıyın. Yumuşak bir ses tonu ve güzel sözlerle onunla konuşarak sakinleşmesini sağlayın.

 

6. Bebeğiniz rahat mı?

 

Bebeğiniz emzirirken sizin rahat bir pozisyonda duruşunuz kadar bebeğinizin de rahat olması önemlidir. Örneğin bebeğiniz kundaklanmış bir haldeyse bu bebeğinizin hareket kabiliyetini sınırlayarak, iyi beslenmesini önleyebilir. Bu nedenle bebeğinizin kundağını açarak onu rahat ettirin.

 

7. Bebeğinizin altı kirli mi?

 

Eğer bebeğiniz altını kirlettiyse veya ıslattıysa bezini emzirme önce sinde değiştirin. Çünkü altının kirli veya ıslak olması bebeğinizi rahatsız edebilir. Temiz bir bezle bebeğiniz kendini daha rahat hissedecektir. Bu da emzirme seansınızın başarısını artırır.

Yayın Tarihi : 07-03-2016
Okunma Sayısı : 3964

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: