En Son Yorumlar

Bebeğinizi İyi ve Yeterince Emzirdiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Bebeklerini emziren annelerin en çok merak ettikler konularda birisi de “Bebeğimi yeterince emzirdiğimi nasıl anlarım?” “Bebeğim iyi besleniyor mu?” konusudur. Siz de emziren bir anne olarak bunu nasıl anlayabilirsiniz. Aşağıdaki ipucu niteliğindeki sorular size yardımcı olacaktır.

 

Bebeğiniz kilo alıyor mu?

 

Bir bebeğin düzenli olarak kilo alması onun anne sütünden yeterince beslendiğini, iyi emzirildiğini gösteren temel bir göstergedir. Normalde bebeklerin çoğu doğumdan hemen sonraki günlerde biraz kilo verirler. Fakat 1 – 2 hafta içinde bu kiloları tekrar alırlar. Bebeğiniz her kontrolünde tartılır. Eğer bebeğinizin kilosundan endişe ediyorsanız, yeterli kilo almadığını düşünüyorsanız bu konuyu bebeğinizin hekimiyle görüşerek gerekli kontrollerini yaptırın.

 

Bebeğinizi ne kadar sıklıkla emziriyorsunuz?

 

Yeni doğan bir bebek normalde bir günde 8-12 defa emzirilmeye ihtiyaç duyar. Bu da 2-3 saatte 1 defa emzirilmesi gerektiği anlamına gelir. Bebeğiniz büyüdükçe her bir emzirme seansında daha fazla beslenmek isteyecektir. Bebeğinizi sık sık emzirmeniz sütünüzün artmasına da yardımcı olur. Bu nedenle bebeğinizi sık sık emzirmeniz gerekir. Bebeğiniz büyüdükçe her bir emzirme seansında daha az zamanda daha fazla süt alacaktır. Bu konuda daha ayrıntılı bilgiye Bebekleri Emzirme Sıklığı isimli yazıdan ulaşabilirsiniz.

 

Bebeğiniz yutkunuyor mu?

 

Bebeğiniz emzirilirken arka arkaya birkaç emişten sonra yutkunur. Bebeğinizin bu davranışını iyi gözleyin. Bebeğinizi sütünüzde yeterince alıyorsa yutkunma sesini duyabilir veya bu hareketini gözlemleyebilirsiniz.

 

Göğüslerinizde çekme hissi

 

Bebeğinizi başarılı bir şekilde emzirdiğini göğüslerinizde hissedeceğiniz hafif bir çekme hissinden anlayabilirsiniz. Başarılı emzirilen bir bebek emzirme sırasında göğüs uçlarını hafif çeker. Başarılı bir emzirmede göğüs uçlarında ısırma veya acı hissi duymazsınız. Göğüsleriniz normalde emzirme öncesinde dolgun ve sıkıdır. Emzirme sonrasında ise yumuşar. Bu bebeğinizin iyi emzirildiğini, sütünüzden yeterince beslendiğini gösterir. Eğer emzirme seanslarınız başarısız geçiyorsa, emzirirken oldukça acı hissediyorsanız hekiminize veya bir emzirme danışmanına danışmanızda fayda vardır. Emzirme konusunda profesyonel bir destek alabilirsiniz.

 

Bebeğinizin dışkılama sıklığı

 

Sık emzirilen, anne sütünden yeterince beslenen bebekler bezlerini sıklıkla kirletirler. Doğumu takip eden ilk birkaç gün içinde bebekler bezlerini daha sık kirletirler. Doğum sonrasında ilk 5 günden sonra günde en az 6 defa bezini ıslatır. En az 3 veya daha fazla da katı dışkısı yoluyla bezini kirletir. Yani bebeğinizin bezini ilk 5 gün sonrasında günde en az 9 defa veya daha fazla değiştirmeniz gerekebilir.

 

Bebeğiniz sağlıklı görünüyor mu?

 

Eper bebeğiniz sütünüzden yeterince besleniyorsa, bebeğinizi, başarılı bir şekilde emziriyorsanız bunun göstergelerinden birisi de bebeğinizin sağlıklı ve mutlu görünüyor olmasıdır. Eğer bebeğiniz sağlıklı, mutlu görünüyorsa iyi besleniyordur.

 

Bebeğinizi iyi tanıyın

 

Bir bebeği en iyi tanıyan annesidir. Bebeğinizi iyi tanımaya çalışın. Eğer bebeğinizde bir şeylerin yolunda girmediği ile ilgili kuşkularınız varsa bunu mutlaka bebeğinizin hekimine danışarak bildirin.

 

Hangi durumlarda hekime danışmalısınız?

 

Eğer bebeğinizde aşağıdaki durumları gözlemliyorsanız durumu bebeğinizin hekimine danışarak bildirin

 

Bebeğinizin yeterince kilo almaması

Gün içinde bezini 6 defadan daha az ıslatması

Gün içinde katı dışkısını 3 defadan daha az yapması

İdrarının koyu sarı veya turuncu renkte gelmesi

Beslendikten sonra bile sürekli mızmız olması

Tüm gün uykulu görünmesi

Cildinde ve gözlerinde sarımsı bir renk olması ( Bu sarılık belirtisi olabilir )

Bir beslenme seansında az bir şey beslendikten sonra bile çok fazla veya şiddetli bir şekilde kusması

 

Tabi bir ebeveyn olarak unutmamanız gereken bir konu da şudur. Her bebek birbirinden farklı olabilir. Bir bebeğin beslenmesi diğer bir bebeğe göre değişiklik gösterebilir. Bu nedenle bebeğiniz düzenli olarak yeterince kilo alıyorsa, sağlıklı ve mutlu görünüyorsa bazı şeyleri çok fazla dert etmeye gerek yoktur.

Yayın Tarihi : 19-02-2016
Okunma Sayısı : 3919

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: