En Son Yorumlar

Bebekleri Emzirme-Besleme Sıklığı Ve Miktarı

Bebeklerin beslenme düzeni farklılıklar gösterebilir. Fakat bir gerçek vardır ki yeni doğan bebekler sık sık emzirilmeye veya beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

 

Bebekleri hangi miktarlarda beslemek gerekir?

 

Amerikan Pediatri Akademisi mama ile beslenen yeni doğan bebeklerde bir seferde 30 – 90 ml kadar mama ile beslenmesini tavsiye etmektedir.

 

Emzirilen bebeklerde ise aslında böyle bir rakam vermek çok doğru olmayabilir. Burada temel kural bir seferde bebek istediği sürece emzirmeye devam etmek gerekir. Bebeği bir memeden emzirirken eğer bebek emmek istemezse diğer memeye geçmek gerekir. Muhtemelen süt bitmiş olabilir. Diğer memeden bebek emmeye devam ediyorsa ve bu konuda istekliyse emzirmeye devam edilmelidir. Bu bebeğin henüz doymadığını gösterir.

 

Bebekler ne sıklıkla emzirilmeli veya beslenmelidir?

 

Burada da önemli olan bir husus var ki o da bebeğin istediği sürece ve istediği sıklıkla emzirmeye devam edilmesidir. Fakat özellikle yeni anneler bu konuda tereddüt geçirebilirler. Bebeklerinin acıkıp acıkmadığını tam anlamayabilirler. Bu konuda da temel bir veri vardır. Yeni doğan bebekler her 2-3 saatte bir defa emzirilmeye ihtiyaç duyarlar. Bu beslenme düzeni bebeğin sindirimin düzenlenmesine ve daha uzun süre ile uyumasına imkan sağlar. Bebekleri sık sık emzirmenin önemli bir avantajı da bu şekilde bir beslenme düzeninin annenin süt üretimini artırmaya önemli katkı sağlamasıdır.

 

Her bebek birbirinden farklıdır

 

Her bebeğin kendine özgü bireysel ihtiyaçları ve farklılıkları olabilmektedir. Bu konuda ebeveynlerin kendi bebeklerinin beslenme alışkanlıklarını, davranışlarını iyi gözlemeleri ve tanımaları faydalı olacaktır. Bir bebeği en iyi annesi tanır.

 

Bebeğin acıktığı nasıl anlaşılır?

 

Bir bebeğin acıktığı davranışlarından anlaşılabilir. Ağzını açar, uyanıklık hali, emme sesleri, elini ağzına götürme v.b. acıktığını gösteren belirtiler görülebilir. Bu belirtilerde bebeği zaman geçirmeden beslemek gerekir. Bebeğin acıktığın gösteren en son belirti belki de ağlamasıdır. Acıkma belirtilerine yanıt alamayan bebek en son çare olarak ağlar.

 

Bebeğin yeterince beslenip beslenmediği nasıl anlaşılır?

 

Bebek emzirildikten veya beslendikten sonra eğer mutlu görünüyorsa, mızmız değilse genelde yeterli beslenmiş demektir. Ayrıca yeterli beslenen bebekler günde en az 4-5 defa altını kirletir, günde 8-10 defa altını ıslatır. Yeterli beslenen bebeğin idrarı açık renkte olur. Bunların yanında yeterli beslenen bebek düzenli olarak kilo alır.

Yayın Tarihi : 05-03-2015
Okunma Sayısı : 4457

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: