En Son Yorumlar

Emzirirken Mastitis ( Memede İltihaplanma )

Mastitis nedir?

 

Mastitis genelde enfeksiyondan kaynaklanan bir meme iltihaplanmasıdır. Mastitis ilk 6 aylık emzirme sürecinde daha yaygındır. Fakat herhangi bir kadında da görülebilir. Mastitis emziren bir kadını oldukça halsiz ve bitkin hissettirebilir. Mastitis sorunu yaşayan çoğu yeni anne emzirmeyi bırakır. Aslında emzirme genelde enfeksiyonu temizlemeye yardımcı olur ve emzirilen bebek bundan zarar görmez.

 

Her ne kadar mastitis cesaret kırıcı ve acılı bir durum olsa da genelde ilaçlarla kolayca iyileşir.

 

Mastitis nasıl oluşur?

 

Mastitis çoğunlukla meme ucundan bakterilerin girmesiyle oluşur. Bu emziren annenin meme uçlarında çatlamalar, yaralar meydana geldiğinde ortaya çıkabilir.

 

Emzirme aralarının oldukça uzun olması, emzirirken memelerin tam olarak boşalmaması memede iltihaplanmaya yani mastitise yol açabilir. Uygun emzirme teknikeri ve bebeğin anneden uygun bir şekilde emmesi mastitis riskini azaltır.

 

Mastitis belirtileri nelerdir?

 

Mastitis genelde bir memede acılı, ağrılı bir bölge olarak başlar. Kızarıklık, dokununca sıcaklık hissetme, hassasiyet gibi belirtiler olur. Ateş, titreme ve vücut ağrısı gibi belirtiler de görülebilir.

 

Mastitiste daha ileri durumda memede şişkinlik, koltuk altı lenf bezlerinde ağrı, kalp atışlarında hızlanma, grip benzeri belirtiler görülebilir. Mastitis memede abseye yol açabilir.

 

Mastitis riskini artıran etkenler nelerdir?

 

Daha önce mastitis sorunu yaşanması

Bebeği emzirmeyi veya anne sütünü sağmayı erteleme. Memenin tam boşalmaması

Meme uçlarında çataklar, tahriş

Kansızlık. Kansızlık mastitis gibi enfeksiyonlara daha kolay yakalanmaya neden olur.

 

Mastitis özelikle emziren annelerde ilk 2 ayda ortaya çıkar. 2 aydan sonra düzenli emzirme ve daha uygun emzirmeyle mastitis riski azalır.

 

Mastitis tedavisi

 

Mastitis genelde antibiyotiklerle iyileştirilir. Eğer hekim antibiyotik verirse bunları tedavi sonuna kadar direkt kullanmak gerekir. Eğer ilk tedavi işe yaranmazsa hekim anne sütünden örnek alarak laboratuarda incelenmesini isteyebilir. Böylelikle mastitise yani memede iltihaplanmaya yol açan hangi bakterinin olduğu tespit edilir.

 

Mastitis yani memede iltihaplanmanın tedavisinde iyileşme sürecini hızlandırmak için annenin iyi dinlenmesi, bol sıvı alması iltihaplı memeye sıcak soğuk kompres yapması faydalı olacaktır. Yine ateş ve ağrı gibi sorunlar için hekimin vereceği ilaçlar kullanılır.

 

Mastitis sorunda tedaviyi erken başlatmak ve aksatmamak önemlidir. Aksi halde memede abseye neden olabilir. Memede absenin tedavisi daha zordur.

Yayın Tarihi : 08-10-2014
Okunma Sayısı : 6171

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: