En Son Yorumlar

Emzirirken Meme Başı Çatlaklarını Önlemek

Emzirme bebeğiniz için çok avantajlıdır ve bebeğinizin sizinle olan bağını güçlendirir. Fakat emzirirken emzirmeden kaynaklı sorunlar da oluşabilir. Bunlardan birisi de meme başı çatlaklarıdır. Emzirme sürecinde annenin meme uçlarında çatlamalar ve yaralar oluşabilir. Yaralar enfeksiyon riskini de artırır. Tabi alınacak bazı önlemlerle meme başı çatlamalarının riskini azaltmak mümkündür.

 

Meme başı çatlaklarını önlemek için aşağıdaki ipuçları size yardımcı olacaktır.

 

1. Her emzirme seansından sonra meme uçlarınızı nemlendirin. Meme uçlarınızı sütünüzle biraz ovarak bunu yapabilirsiniz. Ayrıca su veya tuzlu su çözeltisiyle de meme başınızı nemlendirebilirsiniz. Nemlendirdikten sonra birkaç dakikalığına kendi kendine kurumasını bekleyin.

 

2. İnce bir kat lanolin uygulayın. Lanolin kuruyan meme uçlarınızı nemlendirecek ve cildinizi koruyacaktır. Bebek için güvenli olan bir ürün kullanın. Bir sonraki emzirme öncesinde meme temizliği yapmanıza gerek yoktur. Fakat böyle yapacaksanız temizlik işini sadece suyla yapın.

 

3. Meme uçlarınıza hidrojel göğüs pedi kullanın. Bu meme uçlarınızdaki sürtünmenin yarattığı sorunu hafifletebilir ve koruyucu bir rol oynayabilir. Doğal elyaflardan yağılmış ürünleri tercih edin. Eğer öyle rahat hissederseniz evde sütyen kullanmayın.

 

4. Göğüslerinizi sadece duş alırken yıkayın. Sabun veya losyon kullanmaktan kaçının. Bunlar çatlamış göğüs uçlarınızı tahriş edebilir. Fakat hekimini çatlak sorunu için anti bakteriyel bir sabun veya diğer ürünlerden tavsiye edebilir. Duş sonrasında meme uçlarınıza tekrar lanolin uygulayın.

 

5. Farklı bir emzirme pozisyonu deneyin. Emzirme pozisyonunuz yanlış emzirme dolayısıyla çatlaklara neden olabilir. Doğru emzirme şeklinde bebeğin ağzının memenin areola bölgesini iyice kavraması gerekir.

 

6. Eğer meme başınızdaki çatlamalar birkaç günden fazla sürerse bir emzirme uzmanına danışın. Meme başınızda kesikler, kanamalar veya iltihaplanma benzeri durumlar varsa hekiminize danışın. Çünkü özellikle meme başınızda oluşacak bir enfeksiyon sütünüzü de etkileyebilir. Devam eden meme başı çatlaklarınız için hekiminiz ayrıca güçlü bir meme çatlağı kremi reçete edebilir.

Yayın Tarihi : 13-03-2014
Okunma Sayısı : 3677

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: