En Son Yorumlar

Emzirme Kilo Verdiriyor

Emzirme kilo vermeyi nasıl kolaylaştırır?

 

Doğum yaptıktan sonra kilo vermek istemeniz ve gebelik öncesindeki kilonuza dönmek istemeniz gayet normaldir. Emzirme döneminde diyet yaparak kilo vermeye çalışmak iyi bir fikir değildir. Fakat bununla birlikte bebeğinizi düzenli emzirerek, sağlıklı beslenerek ve dengeli beslenerek de emziren bir anne olarak kilo verebilirsiniz. Emzirme doğal olarak kilo vermenize yardımcı olur. Çünkü emzirmede günlük olarak 600 kalori yakarsınız.

 

Gebelik döneminde gebeliğinizin sağlıklı ilerlemesi ve bebeğinizin rahimde sağlıklı gelişimi için sağlıklı bir kiloda kalmanız önemlidir. Yani her anne adayının gebelik öncesindeki kilosuna göre gebelikte belli bir kiloyu alması beklenir. Bu şekilde alınan bir kilo aslında doğum sonrasında emzirme için de bir hazırlık işlevi görmektedir.

 

Emzirme sürecinde vücut doğal olarak depolanmış olan yağları kullanır. Bu da günlük olarak yağ yakılmasına yol açar. Yağ yakılması kilo vermeye yardımcı olur.

 

Bu nedenle doğum sonrasında annelere bebeklerini ilk 6 ay emzirmeleri tavsiye edilmektedir. Elbette ki emzirmenin faydaları sadece bununla sınırlı değildir. Emzirmenin hem bebek için he de anne için birçok önemli faydası bulunmaktadır. ( Emzirmenin Bebek İçin Faydaları )

 

Doğum sonrası kilo vermeyi kolaylaştırmak için diğer yöntemler

 

1. Doğum sonrasında annenin süt üretimi ve anne sütünün kalitesi için sağlıklı ve iyi beslenmesi önemlidir. Bu da elbette ki sağlıklı besinleri tüketilmesi ve yeterli düzeyde kalori alımıyla gerçekleşir. Ayrıca uygu besinlerin tüketilmesi de gerekir. Yani gerekli kalori sağlıklı ve uygun besinlerden alınmalıdır. Doğum sonrasında kilo verirken bu gerçek unutulmamalıdır.

 

2. Çok yüksek kalorili besinlerden ve yüksek yağlı besinlerden mümkün olduğunca kaçınmalı ve vitamin ve mineral değeri yüksek besinler tüketilmelidir.

 

Omega 3 yağ asitleri yönünden zengin olan soğuk su balıkları tüketilmelidir. Somon balığı, ton balığı veya sardalya gibi balıklardan haftada 2 defa tüketilebilir.

 

Kalsiyum yönü yüksek süt ve yoğurt gibi süt ürünleri tüketilmelidir. Böylelikle vücut daha güçlü olur ve kemikler güçlenir. Bu anne sütünün sağlıklı olmasına da katkı sağlar.

 

Protein yönü yüksek besinleri tüketilmelidir. Örneğin yağsız et ve fasulyegiller tüketilebilir. Bunlar emzirme sürecinde vücudu güçlü tutacağı gibi vücudun kan yapımına da yardımcı olur. Ayrıca bu süreçte kilo kontrolüne de katkı sağlarlar.

 

3. Emziren annelerin bol su içmeleri önerilmektedir. Çünkü su içmek hem tokluk hssi verir hem de vücudu içten temizler, toksinleri dışarı atar.

 

4. Doğum sonrasında kilo vermek için iyi yöntemlerden birisi de egzersizdir. Fakat genelde doğum sonrası ilk 1-2 ay egzersize izin verilmez. Diğer yanda hekim uygun gördüğü zaman ve onay verdiğinde doğum sonrasında daha erken de egzersize başlanabilir. Emzirme döneminde egzersiz yapmak kalori yakmayı hızlandırdığı için sağlıklı kilo vermeye de yardımcı olur. Doğum sonrasında hekimin onay verdiği, uygun gördüğü egzersizleri yapmak gerekir. Egzersize önce hafif düzeyde sonra yavaş yavaş düzeyi artırarak devam etmek uygundur. Yine de ilk birkaç ay çok ağır egzersizlerden uzak durmakta fayda vardır.

Yayın Tarihi : 01-10-2015
Okunma Sayısı : 3370

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: