En Son Yorumlar

Pürüzsüz Bir Cilt İçin Vitaminler

Tükettiğiniz besinler sizi içten olduğu kadar dışınızdan da etkiler. Pürüzsüz ve temiz bir cilde sahip olmak için besinlerin iyileştirici ve önleyici gücünü hafife almamalısınız. Örneğin sebze ve meyveler cildinizin sağlıklı ve güzel kalması için hayati önemde vitamin ve mineraller içerir. Aynı zamanda sebze ve meyveler sindirim sisteminizi de iyi temizler ve iyi çalışmasına yardımcı olurlar.

 

Sağlık için olduğu kadar cildinizin sağlığı ve pürüzsüzlüğü için önemli olan vitaminler ve mineraller şunlardır:

 

A vitamini

 

A vitamini cildinizin sağlığı ve gelişimine yardımcı olur. Güçlü bir antioksidan özelliği vardır. Bu yönüyle A vitamini cildi serbest radikallerden korur ve temizler. A vitamini cildin erken yaşlanmasını önler. Ciltte sebum üretimini azaltmaya yardımcı olur. Ciltteki akne gibi oluşumların en temel nedeni ciltteki aşırı sebum üretimidir.

 

E vitamini

 

E vitamini de aynı A vitamini gibi vücuttaki serbest radikallerle mücadelede rol oynar. Önemli bir antioksidan vitamindir. E vitamini sık sık güzellik ürünlerinde kullanılmaktadır.

 

B kompleks vitaminleri

 

B komplex vitaminleri hücrelerin yenilenmesi için gerekli olan 7 farklı vitamini içermektedir. B1 ve B3 vitaminleri cilt sağlığı için gerekli olan kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. B2 vitamini cilt, saç ve tırnakların sağlıklı gelişimi için faydalıdır. B2 vitamini eksikliğinde ciltte yağlanma, ağız çevresindeki cilt bölgesinde çatlamalar gibi sorular oluşur. B5 vitamini hormon üretimini düzenler, strese iyi gelir. Bilindiği gibi bu etkenler ciltte sorunlar oluşmasına yol açabilmektedir. B6 vitamini eksikliğinde ciltte kuruma ve çatlaklar, egzama ve pigmentasyon sorunları oluşabilir.

 

C vitamini

 

C vitamini ciltte kolajen üretimi için gereklidir. Kolajen cilde elastikiyetini veren ve ciltte bulunan bir proteindir.

 

Beta karoten

 

Beta-karoten serbest radikallerin cilde vereceği zarar karşı mücadele eder.

 

Silika ( silikon dioksit)

 

Silika saç ve cilt gibi bağ dokularında bulunan bir mineraldir. Vücutta tırnak, saç ve cilt sağlığı için bulunması gereken bir mineraldir. Vücudun kolajen üretimine de katkı sağlar.

 

 

Çinko

 

Çinko minerali ciltte iltihaplanma ve alevlenmeleri önlemeye yardımcı olur. Çinko ayrıca yara izlerinin kapanmasına ve cildin daha çabuk iyileşmesine katkı sağlar.

Yayın Tarihi : 17-09-2014
Okunma Sayısı : 2823

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: