En Son Yorumlar

35 Yaşından Sonra Hamilelik

Her ne kadar 35 yaşından sonra hamilelikler riskli grup içinde yer alsalar da artık gelişen tıbbi teknolojiler ve sağlık hizmetleri ve tıptaki ilerlemeler, 35 yaşında hamileliklerin getirdiği riskleri oldukça azaltmaktadır. Bu da sağlıklı hamileliklerin ve sağlıklı bebekler dünyaya getirmenin oranını oldukça yükselten bir durumdur.

 

Fakat elbette ki 35 yaşından sonra hamileliklerde de sağlıklı hamilelik süreci için daha fazla dikkat, daha yakından takip ve daha sağlıklı tercihler yapmak gerekir. Bu konuda hekimle görüşerek sağlıklı bir hamilelik için gerekli önlemleri hamilelik öncesinde almak ve hamilelik sürecinde bunlara dikkat etmek önemlidir.

 

35 yaşından sonraki hamileliklerde sağlıklı bebek şansınızı nasıl artırırsınız?

 

1. Hamilelik dönemindeki bakım ve kontrollerinizi düzenli ve zamanında yaptırın. Hamileliğin ilk haftaları bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Erken ve düzenli doğum öncesi bakım güvenli bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek şansınızı oldukça artırır. Hamilelik dönemindeki bakımınız çeşitli tıbbi kontrolleri, düzenli egzersizleri, gebelik ve bebek bakım eğitimini, danışmanlık ve destek hizmetlerini kapsamaktadır.

 

35 yaşından sonra hamilelik yaşadığınız için gebelik diyabeti ve preeklampsi gibi riskleriniz de artar. Bu risklere karşı hekiminizle yakın takip içinde olarak bu risklerinizi azaltabilirsiniz. Hekiminiz düzenli olarak kontrollerinizi yapacak, kan basıncınızı ölçecek, idrarda protein ve şeker kontrolü yapacak ve kandaki glukoz seviyelerinizi ölçecektir. Bu hamileliğiniz le ilgili potansiyel riskleri erken teşhis edip erken tedavi ve önlem imkanı sağlamış olur.

 

2. 35 yalın üzerindeki kadınlar için opsiyonel hamilelik testlerini yaptırın. Hekiminiz özellikle bazı testleri sizin için teklif edebilir. Bu testler doğum kusur gibi bebeğinizde oluşabilecek olası riskleri belirleyecektir. Bu testler hakkında hekiminizle konuşun ve faydalarını, olası risklerinizi, sizin için uygun olup olmadıklarını öğrenin.

 

3. Doğum öncesi vitaminlerinizi alın. Günlük olarak 400 mikrogram folik asit vitamini almalısınız. Hamilelik öncesinde folik asit vitamini almaya başlamanız ve folik asit vitamini almaya hamileliğinizin ilk 3 ayında devam etmeniz bebeğinizde oluşabilecek olası beyin ve omurilikle ilgili kusurların riskini azaltacaktır. Hekim önermedikçe daha fazla miktarda folik asit vitamini almayın.

 

35 yaşından sonraki hamileliklerde hamilelik sorunları riskini düşürmek için ne yapmalısınız?

 

1. Doktor randevularınızı aksatmadan gerçekleştirin. Doktor randevularınız hamilelikte oryaya çıkabilecek gebelik diyabeti, preeklampsi gibi sorunları önlemeye yardımdı olacaktır.

 

2. Dengeli ve sağlıklı beslenin. Beslenmenizi çeşitlendirin. Her besin grubundan tüketmeye çalışın. Bol sebze ve meyve, tam tahıllar, fasulyegiller, kuruyemişler, yağsız et ve düşük yağlı süt ürünleri tüketmeniz gereken besinler. Folik asit içeren besinleri özellikle tüketin ( yeşil yapraklı sebzeler, fasulyegiller, karaciğer ve turunçgil meyveleri )

 

3. Tavsiye edilen kiloda olmaya gayret gösterin. Hekiminizle konuşarak hamilelikte kaç kilo almanız gerektiğini öğrenin. Hamilelikte çok fazla kilolu olmanız hamilelik komplikasyonları riskini artırabileceği gibi, bebeğinizin de sağlığını tehlikeye sokar. Aynı şekilde çok zayıf olmanız da risk doğurur.

 

4. Düzenli olarak egzersiz yapın. Düzenli egzersiz hamilelikte fazla kilo almanıza engel olacak, sizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır. Hekiminizle görüşerek bir egzersiz programı oluşturun. Hekime danışmadan kendi egzersiz programınızı oluşturmayın.

 

5. Alkol ve sigaradan uzak durun. Bu ikisi bütün hamileliklerde risklidir. Alkol bebeğinizde zihinsel, fiziksel ve daha birçok soruna yol açabilir. Sigara bebeğinizin düşük ağırlıklı doğmasına yol açabilir. Sigara içmemeniz hamilelikte gelişen yüksek tansiyona ( preeklampsi ) sorununa karşı da korunmanıza yardımcı olabilir.

 

6. İlaçlar konusunda hekiminize danışın. Eğer hamilelik öncesinde ilaç kullanıyorsanız bunun hekiminizin bilmesi gerekir. Çünkü hamilelikte kullanılan kimi ilaçlar bebeğe zarar verebilir.

Yayın Tarihi : 04-03-2014
Okunma Sayısı : 3208

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: