En Son Yorumlar

Hamileliğe Sağlıklı Bir Başlangıç İçin

Eğer bir bebek yapma düşünceniz varsa sağlıklı bir bebek için sağlıklı bir hamilelik sürecinin oldukça önemli olduğunu bilmelisiniz. Sağlıklı bir hamilelik için de hamilelik öncesinde sağlıklı başlangıçlar yapmak ve hamileliğe sağlıklı bir şekilde hazırlanmak gerekiyor.

 

Hamileliğe sağlıklı bir başlangıç için aşağıdaki adımları atmaya çalışın.

 

Kilonuzu kontrol edin

 

Hamilelik öncesinde mutlaka mümkün olduğunca ideal bir kiloda olmaya çalışın. Normal kilonun çok üstünde veya çok altında olmanız hamilelik döneminde sorunlar yaşama ( yüksek tansiyon, diyabet v.b. ) riskinizi artırır ve bebekte doğum kusurlarına yol açma ihtimalini yükseltir.

 

Sigarayı bırakın ve sigara dumanından uzak durun

 

Vücut sigaranın yarattığı kirliliğin çoğunu günler içinde kendi kendime temizler. Fakat sigaransın yarattığı kirliğin ve zararlı maddelerin bir bölümü de vücutta depolanır. Bu da hamilelik soruları riskini artırabileceği gibi bebekte de sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Örneğin hamilelikte sigara içmek veya sigara dumanına maruz kalmak erken doğum, düşük ağırlıklı bebek, astım ve ani bebek ölümleri riskini artırır.

 

Alkolden uzak durun

 

Alkol de tıpkı sigara gibi oldukça zararlıdır. Alkolün hamilelikte güvenli bir düzeyi yoktur. Bu yüzden mutlaka kaçınmak gerekir. Hamilelikte alkol kullanımı bebekte fetal alkol sendromu riskini artırır ve bu sorun bebekte ciddi sorunlara, öğrenme problemlerine neden olabilir.

 

Uyuşturucu ve yasak maddelerden uzak durun

 

Uyuşturucu ve yasak maddelerin hepsi hem hamileliğiniz için zararlıdır hem de bunlar bebeğiniz üzerine oldukça yan etkiler gösterir.

 

İlaç kullanımı konusunda hekiminize danışın

 

Hamilelik öncesinde aldığınız kimi ilaçların hamileliğe hazırlanırken ve hamilelik sürecinizde kullanılması zararlı olabilir. Bu nedenle hamileliğe hazırlanırken kullandığınız ilaçları hekiminize bildirin. Hamilelikte kullanılan kimi reçeteli ve reçetesiz ilaçlarla kalp kusurları, dudak yarığı, damak yarığı ve diğer bazı vücut anomalileri arasında bağlantı bulunmaktadır. Bu ilaçlar kalp, depresyon, kan sulandırıcı gibi ilaçlar olabilir.

 

Doğum öncesi vitaminleri almaya başlayın

 

Hamileliğe sağlıklı bir başlangıç yapmak istiyorsanız hamilelik öncesinde folik asit, kalsiyum ve diğer hekimin önereceği vitamin ve mineralleri almaya başlayın. Bunları hamilelikten en az 2 ay öncesinde almaya başlamanız faydalı olacaktır.

 

Kızamıkçık ve suçiçeğine karşı bağışıklığınızı test ettirin

 

Bu her iki çocukluk hastalığına karşı bağışıklığınızı test ettirmek için en basit yol bir kan testidir. Bu testle kızamıkçık ve suçiçeğine karşı bağışıklığınızın olup olmadığını öğrenebilir ve gerekli önlemleri alabilirsiniz. Çocukken bu hastalılara karşı aşılanmış olduğunuzu düşünseniz bile yine de emin olmak ve gerekli önlemleri almak önemlidir.

 

HIV durumunuzu öğrenin

 

Hamilelik öncesinde HIV pozitif olan kadınların bu soru bebeklerine de geçirme riski vardır.

 

Eşinizin ve kendinizin kan grubunu bilin

 

Eğer sizin ve eşinizin kan grupları uyumlu değilse kan grubunuz bebeğinizinkiyle de uyumsuz olabilir. Bu da bebekte kansızlığa veya ciddi bir soruna neden olabilir. RH hastalığı bu kan uyumsuzluğundan kaynaklanır fakat hamilelikte kolayca tedavi edilebilir.

 

Ailenizdeki doğuştan gelen doğum kusurları hikayesini öğrenin

 

Eğer aile geçmişinizde genetik olarak doğuştan gelen sorunlar varsa bunu bilmeniz ve hamilelik öncesinde gerekli önlemlerin alınması oldukça önemlidir.

Yayın Tarihi : 04-03-2014
Okunma Sayısı : 3621

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
hamilelik 28-09-2016 14:15:59

bu bilgileri faydalı buldum. çok sağolun. hamilelik hakkında faydalı bulduğum size tavsiye edebileceğim başka bir site daha var http://www.hamilelikgebelik.net/

Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: