En Son Yorumlar

Hamilelik İçin Hazırlık

Sağlıklı hamilelik dönemi geçirmek ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için gerekli planlama çalışmalarına hamilelik öncesinde başlamanız gerekir. Hamilelik öncesinde birçok yönden yapacağınız hazırlıkla bazı önlemleri almanız gerekir. Bu önlemler sağlıklı bir hamilelik ve sağlıklı bir bebek ihtimalini oldukça artıracaktır.

 

Hamilelik için hazırlık genelde şu hususları kapsamaktadır:

 

1. Günlük olarak folik asit almaya başlayın. Hamilelik öncesinde 1 – 2 ay öncesinden folik asit almaya başlamanız sağlıklı bir bebek şansınızı artıracaktır. Her gün 400 mikrogram folik asit almaya başlayın. Folik asit ayrıca yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller ve fasulyegiller de bol miktarda bunmaktadır. Çoğu zaman folik asit vitamin desteği almaya ihtiyaç olur. Folik asit bebekteki doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olur.

 

2. Bir sağlık kontrolünden geçin. Hamilelik planlamaya başladığınız zaman hamileliğinizden birkaç ay öncesinde hekiminize görünün. Aşağıdaki konular hakkında bilgiler alın ve kontrollerinizi yaptırarak risklerinizi ve gerekli önlemlerinizi öğrenin.

 

İhtiyacınız olan testler ve aşılamalar

Doğum öncesi vitaminlere başlama

Sizde olan herhangi bir sağlık sorununu nasıl kontrol altına alabileceğiniz

Hamilelik sürecinde ilaç kullanımınız

 

3. Diş hekiminize görünün. Hamilelik öncesinde diş hekiminize görünerek olası sorunları tespit etmek ve tedavilerini yaptırmak önemlidir. Çünkü sağlıklı dişler sağlıklı hamileliklerde oldukça fayda sağlayabilir. Tam tersi de doğrudur. Diş ve diş eti hastalıkları hamilelik sürecini olumsuz etkileyebilir. Örneğin sağlıksız diş ve diş etleri erken doğum riskini artırabilen bir etkendir. Dişlerinizi hamilelik döneminde düzenli olarak fırçalamalısınız ve düzenli olarak da diş ipi kullanmalısınız.

 

4. Sağlıklı bir kiloda olmaya çalışın. Çok kilolu olmanız veya çok zayıf olmanız hamileliğinizi zorlaştırabilir. Hamilelik öncesinde çok kilolu olmanız ve bunun hamilelikte de devam etmesi diyabet ve yüksek kan basıncı riskini artırır. Hamilelik sürenizi uzatabilir ve doğumunuzu güçleştirebilir. Hamilelik öncesinde iyi bir diyet uygulayarak ve düzenli egzersize başlayarak sağlıklı bir kiloda olmaya çalışın.

 

5. Bebeğiniz için daha sağlıklı ve dengeli beslenin. Hamilelik öncesinde kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi de sağlıklı ve dengeli beslenmenizdir. Bol protein, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar, düşük yağlı süt ürünler, meyveler, kuruyemişler tüketebileceğiniz besinler. Sağlığınıza fayda sağlamayacak besinlerden uzak durun.

 

6. Hamilelik döneminiz ve bebeğiniz için bir bütçe oluşturun. Bu bütçe oluşturma işlemine daha şimdiden başlayın. Bebeğinizin hekim kontrolleri, bakımı, beslenmesi, giyimi, temizliği oldukça bir bütçe oluşturacaktır. Şimdiden hazırlık yapmanız bebeğiniz doğduğu zaman ekonomik olarak sizi rahatlatacaktır.

 

7. Hamilelik öncesinde kafein tüketiminizi azaltın. Kafein tüketiminizi günlük olarak 200 miligramı geçmemelidir.

 

8. Hamilelik öncesinde sigarayı bırakmanız oldukça sağlıklı bir seçim olacaktır. Sigara hamile kalmanızı zorlaştırabilir. Ayrıca hamilelik döneminde de sigara içmeniz erken doğum, düşük ağırlıklı bebek ve düşük riskiniz de artırır. Ayrıca sigara içerek bebeğinizde ani bebek ölümleri riskini de artırmış oluyorsunuz.

 

Ayrıca yakınınızdaki kişilerinde içtiği sigara sizi etkileyebilir. Özellikle eşinize de sigarayı bırakmasını söyleyin. Pasif içicilik de tehlikelidir. Eğer sigarayı bırakmak konusunda zorluk yaşıyorsanız bu konuda hekiminize danışın.

 

9. Hamilelik için hazırlık yaparken alkolden kalınmanız gerekiyor. Alkol hamile kalmayı zorlaştırabilen bir etkendir. Ayrıca hamilelik döneminde de alkol kullanmanız bebeğinizde doğum kusurları ve öğrenme problemleri riskini de artırır. Alkolün güvenli bir miktarı bulunmamaktadır.

Yayın Tarihi : 04-03-2014
Okunma Sayısı : 2769

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: