En Son Yorumlar

Hamilelikte Bacak Kramplarını Önlemek İçin

Hamilelikte bacak krampları ağrılı istemsiz kas kasılmalarıdır. Genelde gece vakitlerinde ve gebeliğin 2. ve 3. dönemlerinde olur.

 

Hamilelikte bacak kramplarının nedenleri hakkında tam net bir bilgi yoktur. Hamilelikte bacak kramplarını önleme için aşağıdaki adımları atabilirsiniz:

 

1. Baldır kaslarınızı gerin. Gece yatmadan önce germe hareketleri yapmanız hamilelik döneminde bacak kramplarını önlemenize yardımcı olacaktır. Duvara karşı bir kol boyu uzaklığında durun. Ellerinizi duvara dayayın. Bir ayağınızı önde ve bir ayağınız arkada olacak şekilde ön ayağınızın dizini bükerek duvara doğru eğilin. Arkadaki bacağınızın dizi düz durmalıdır. Bu şekilde 30 sn kadar durun. Sonra ayaklarınızı değiştirerek tekrar aynı hareketi yapın.

 

2. Aktif olun. Düzenli fiziksel egzersizler hamilelik döneminde bacak kramplarını önlemeye yardımcı olur. Egzersiz programına başlamadan önce hekiminize danışarak bir egzersiz programı oluşturun. Hekiminiz ayrıca sizin için egzersizin uygun olup olmadığını ve hatta hangi egzersizleri yapıp yapamayacağını size bildirecektir.

 

3. Magnezyum desteği alın. Yapılan bazı araştırmalarda magnezyum desteği almanın hamilelikte bacak kramplarını önlediğine dair bulgulara rastlanmıştır. Ayrıca magnezyum açısından zengin besinler tüketmek faydalı olacaktır ( tam tahıllar, fasulyegiller, kurutulmuş meyveler, kuruyemişler )

 

4. Vücudunuzun sıvı dengesini iyi ayarlayın. Vücudun sıvı dengesinin iyi olması kaslara da oldukça fayda sağlar. Bu da hamilelikte bacak kramplarını önlemede yardımcı olur. İdrarınızın koyu sarı renkte gelmesi vücudunuzdaki sıvı yetersizliğinin belirtisi olabilir.

 

5. Uygun bir ayakkabı giyinin. Rahat ve destekleyici bir ayakkabı bacak krampları için faydalı olacaktır.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 2631

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: