En Son Yorumlar

Hamilelikte ( Gebelikte ) Baş Dönmesi

Hamilelikte baş dönmesi veya bayılma hissi yaygın bir durumdur. Özellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde daha yaygındır.

 

Hamilelikte baş dönmesinin nedenleri nelerdir?

 

Hamilelikte baş dönmesinin en temel nedeni artan hormonlardır. Hormon düzeylerindeki artış damarların gevşemesine be genişlemesine neden olur. Bu aslında vücuda kan kakımının artmasına yardımcı olur. Fakat damarlarda kanın dönüşünü yavaşlatır. Bu durum kan basıncının normalden daha düşük olmasına yol açar. Sonuçta beyne kan akımı azalır ve geçici baş dönmesi ve baygınlık hissi oluşur.

 

Hamilelikte baş dönmesi ayrıca kan şekeri düzeylerinin düşmesinden de kaynaklanabilir. Bu vücudun metabolizmadaki değişmelere adapte olmaya çalışmasından oluşur. Kansızlık sorunu olan veya varis sorunu olan hamile kadınlar baş dönmesi sorununu diğer kadınlara göre daha fazla yaşayabilirler.

 

Hamileliğin 2. döneminde ( ikinci 3 aylık dönem ) baş dönmesi büyüyen rahmin damarlara daha fazla baskı yapmasından kaynaklanır.

 

Hamilelikte baş dönmesi ayrıca son 3 aylık dönemde de olabilir. Özellikle sık sık sırt üstü uzanan hamilelerde oluşabilir. Bunun nedeni ise sırt üstü uzanma durumunda rahimde büyüyen bebeğin vena kava olarak adlandırılan damara baskıyı artırmasıdır.

 

Hamilelikte baş dönmesini önlemek için çözümler

 

Hamilelikte baş dönmesini önlemek için bazı önlemler alınabilir. Aşağıdaki öneriler hamilelikte baş dönmesini önlemek veya azaltmak için yardımcı olacaktır:

 

1. Uzun süre ile ayakta durmaktan kaçınılmalıdır. Ayakta dururken ayakları hareket ettirmek dolaşımın artmasına yardımcı olur.

 

2. Yerden kalkarken veya uzanırken yavaş hareket edilmelidir. Hızlı ve ani hareketler baş dönmesine neden olabilir. Özellikle banyo gibi ıslak zeminin olduğu yerlerde bu güvenlik açısından çok önemlidir.

 

3. Sıcak banyo veya duştan kaçınılmalıdır.

 

4. Özellikle hamileliğin 2 döneminin sonlarından itibaren sırt üstü uzanmaktan kaçınmak gerekir.

 

5. Vücuttaki kan dolaşımına yardımcı olmak için rahat bol kıyafetler giyilmelidir.

 

Hamilelikte baygınlık hissi olursa ne yapmalı?

 

Baygınlık hissi oluşurken yavaşça oturmaya çalışmalı veya yere eğilmelidir. Alçakta durmak baygınlık hissine iyi gelir ve güvenlik riskini düşürür. Akabinde derin bir nefes alınır. Bu rahatlama sağlar. Sıkı kıyafetler giyilmişse bunlar gevşetilir. Pencereler açılarak içeriye temiz hava girmesi sağlanır. Hamilelikte baygınlık hissine karşı demir yönünden zengin besinler tüketmek iyi gelir.

 

Hamilelikte baş dönmeleri için en zaman hekime görünmek gerekir

 

Hamilelikte baş dönmesine vajinal kanama ve/veya karın ağrısı ( Bu ektopik gebelik veya plasenta ile ilgili bir sorun belirtisi olabilir ) eşlik ederse hemen hekime görünmek gerekir.

 

Ayrıca sürekli baş dönmelerinin yanında bulanık görme, baş ağrısı, çarpıntı gibi belirtilerin olması durumunda yine hekime görünmek gerekir. Bu şiddetli bir kansızlık sorununun veya hamileliği olumsuz etkileyen bir başka sorunun belirtisi olabilir.

Yayın Tarihi : 27-05-2014
Okunma Sayısı : 28956

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: