En Son Yorumlar

Hamilelikte Mide Ekşimesi

Hamilelikte mide ekşimesinin nedeni nedir?

 

Hamilelik döneminde en yaygın yaşanan hamilelik sorunlarından birisi mide ekşimesi sorundur. Hamilelikte mide ekşimelerinde bu dönemdeki yaşanan hormonal değişmelerin önemli katkısı vardır. Bu dönemde mide ve yemek borusundaki kaslar gevşer ve bu da mide asitlerinin yemek borusuna kaçmasına neden olur. Akabinde yemek borusunda tahriş olur. Hamilelikte mide ekşimesine hatalı beslenme de etki eder.

 

Hamilelikte mide ekşimesi için çözümler

 

Eğer hamileyseniz ve mide ekşimesi oluyorsa aşağıdaki çözüm yöntemlerini deneyin:

 

1. Hamilelikteki mide ekşimesi sorununun çözümü için hekiminize danışarak hamilelikte güvenli olabilecek bir otc ilaç tavsiyesi isteyebilirsiniz.

 

2. Hamilelikte mide ekşimelerinde beslenme tarzının da etkisi olduğu için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Doğru beslenme hem mide ekşimelerinizi hafifletmeye yardımcı olur. Azar azar yemeye çalışın. Yenmekleriniz düşük yağlı olmalıdır. Soslu ve yağlı yiyeceklerden kaçının. Gazlı yiyecekler ve içecekler de mide ekşimelerinizi tetikleyebilir.

 

3. Hamilelikte mide ekşimeleriniz için doğal yöntemlerini deneyebilirsiniz. Örneğin şekersiz sakız çiğneyin. Sakız ağız içi salgınızı artırarak asit nötralize edici etki gösterebilir. Fakat naneli sakız çiğnemeyin. Çünkü asit oranı yüksektir.

 

4. Yemeklerden sonra hemen uzanmayın. Uyurken de başınızı biraz daha yüksekte tutun.

 

5. Bir bardak ılık süte bir yemek kaşığı kadar bal eklemeyerek içmeyi deneyin. Bazı hamile kadınlar bunun kendilerine iyi geldiğini ifade etmektedirler.

Yayın Tarihi : 01-04-2014
Okunma Sayısı : 2626

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: