En Son Yorumlar

Hamilelikte Sırt Ağrısını Hafifletmek İçin İpuçları

Hamilelik döneminde sırt ağırlarının olması normal bir durum olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken bir sorundur. Bu sorunda artan ağırlığınızın, vücudunuzun dengesinin değişmesinin ve hormonal etkenlerin rolü bulunmaktadır. Hamilelik döneminde sırt ağırlarını hafifletmek için birçok yöntem bulunmaktadır.

 

Eğer siz de hamileliğinizde sırt ağırları yaşıyorsanız bu sorunu hafifletmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilirsiniz.

 

1. Duruşunuzu düzeltin. Hamilelikte karnınızdaki bebek büyüdükçe denge merkeziniz de değişir ve öne doğru kayar. Bu nedenle duruşunuzda öne doğru yönelmekte kaçının. Arkanıza doğru duruş merkezinizi yöneltin. Dik durun ve biraz geriye doğru kendinizi itin. Bu sırt kaslarınızı da güçlendirmeye yardımcı olur. İyi bir duruşta şu prensipleri unutmayın:

 

Ayakta mümkün olduğunca dik durmaya çalışın.

Göğüs bölgenizi yüksek ve dik tutun.

Omuzlarınıza geriye doğru yaslayın.

 

Ayakta uzun süreyle duracaksanız bir ayağınızın altında biraz yüksekçe bir şey koyun. Uzun süre ayakta durmamaya özen gösterin. Sık sık aralar verin.

 

Hamilelikte iyi bir duruş için otururken sırtınızı destekleyecek bir sandalye seçin ya da alt sırt bölgenizi bir yastıkla destekleyin.

 

2. Alçak topuklu ayakkabı giyinin ( ama düz değil ). Hamilelik destek kemeri kullanın. Her ne kadar hamilelik destek kemerlerinin faydaları konusunda araştırmalar sınırlı olsa da birçok hamile kadın hamilelik kemerinin yardımcı olduğunu belirtmektedir.

 

3. Ağırlık kaldırırken uygun bir şekilde kaldırın. Yere eğilirken dizlerinizi bükerek eğilin ve kalkarken bütün vücudunuzla birlikte kalkın. Belinizi bükmeyin. Limitlerinizi zorlamayın. Eğer oldukça ağır bir şey ise bir başkasından yardım isteyin.

 

4. Hamilelikte sırt ağrılarınızı hafifletmek için uyku pozisyonunuz da önemlidir. Bunun için sol tarafınıza doğru uyuyun. Uyurken dizlerinizi bükün ve dizlerinizin arasına bir yastık koyun. Yastığı ayrıca destekleyici olması için karnınızın altına ve sırtınızın arkasına da koyabilirsiniz.

 

5. Sırtınıza sıcak bir kompres uygulayın. Veya tam tersi bir buzlu kompres de uygulamanız sırt ağrılarınıza yardımcı olur. Ayrıca sırtınıza ovma yapacak şekilde masaj uygulanması da ağrıları hafifletebilir.

 

6. Günlük rutininizde egzersiz yapmayı ihmal etmeyin. Düzenli fiziksel aktiviteler sırt bölgenizi güçlendirir ve hamilelik döneminde yaşayabileceğiniz sırt ağrılarını hafifletebilir. Fakat egzersiz için öncelikle hekiminizin onayını almalısınız ve hangi egzersizlerin sizin için uygun olduğunu bilmelisiniz. Egzersizlerde de aşırıya kaçarak kendinizi zorlamamalısınız.

 

Yürüyüş ve su egzersizleri oldukça iyi gelebilir.

 

Belinizi esnetebilirsiniz. Bunun için yerde ellerinizin ve dizlerinizin üstünde başınız ileri bakacak şekilde durun. Sonra karın bölgenizi içeri çekin ve sırtınızı hafifçe yuvarlayın. Bu şekilde birkaç saniye durun ve sonra karın ve sırt bölgenizi serbest bırakın. Bunu kısa aralıklarla 10 defa tekrarlayın. Esneme hareketleri konusunda hekiminize de danışarak tavsiyelerini alın.

 

7. Hamilelik döneminde sırt ağrıları için tamamlayıcı tedavileri de dikkate alabilirsiniz. Bazı araştırmalar akupunktur gibi tamamlayıcı tedavilerin hamilelik döneminde sırt ağrılarını hafiflettiğini gösteriyor. Kayropraktik tedavi konusunda ise hekimle ilgili seçenekleri görüşmek gerekir.

 

Hamilelikte sırt ağrılarında ne zaman hekime görünmeli?

 

Hamilelikte sırt ağrılarınız eğer çok şiddetliyse

Hamilelikte sırt ağrılarınız 2 haftadan daha uzun bir süredir devam ediyorsa hekimine danışın.

 

Hekiminiz ağrı kesici gibi ilaç tedavisi veya diğer ağrı hafifletici tedaviler uygulayabilir.

 

Hamilelikteki sırt ağrıları kimi zaman bir erken doğum sancısı belirtisi de olabilir. Ayrıca vajinal kanamalara, ateşe veya idrar yaparken yanmaya eşlik eden bir sırt ağrısı da olabilir. Bu sorunların altında yatan nedenlerin de bilinmesi gerekir. Eğer sırt ağrılarınız konusunda endişeleriniz varsa hemen hekiminizle bağlantı kurmanızda fayda vardır.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 2640

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: