En Son Yorumlar

Hamilelikte Çikolata Tüketimi

Hamilelik döneminde sağlıklı bir diyet uygulamanız en kritik konulardan birisidir. Bu hem bir anne adayı olarak sizin sağlığınız hem de anne karnındaki bebeğiniz için önemlidir. Bu nedenle hamilelikte yiyip içtiklerinize dikkat etmelisiniz. Hamilelikte çikolata tüketimi en çok  merak edilen beslenme konularından birisidir. Hamilelikte çikolata yenir mi? Ne kadar yiyebilirim? tarzında sorular sorulmaktadır. Hamilelikte çikolata tüketimi ile ilgili aşağıda açıklayıcı bilgiler sunulmuştur.

 

Hamilelikte çikolata orta düzeyde tüketilmeli

 

Hamilelikte çikolata tüketimi güvenli olmakla birlikte orta düzeyde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yani aşırı çikolata tüketiminde de hamilelikte kaçınmak gerekir. Çünkü çikolata yağ ve şeker düzeyi yüksek besinlerden birisidir. Çok fazla çikolata tüketimi hamilelikte aşırı kilo almaya neden olur. Çok fazla çikolata tüketmek hamilelikte fazla kafein tüketimine de neden olur.  Özellikle gazlı içecekler ve kahve içen hamile kadınlarda bu risk daha fazladır.

 

Hamilelikte kafein tüketimi ne kadar olmalıdır?

 

Hamilelikte kafein tüketimi günlük 200 mg’ın altında olmalıdır. Çikolata da kafein içeren bir besin olduğu için çok fazla çikolata tüketimi fazla kafein tüketimine neden olacaktır. Özellikle gebelik diyabeti teşhisi koyulmuş hamile kadınlar buna dikkat etmelidir.

 

Çikolata yemenin hamlelikte bir faydası var mı?

 

Yapılan araştırmalara göre çikolata insanların ruh halinde olumlu etkilere sahiptir ve stresi azaltmaya yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla çikolata tüketiminin hamilelikte de bu yönde bir faydası olabilir. Yapılan bazı araştırmalarda da çikolatanın hamilelikte preeklampsi sorununda faydalı olabileceğine dair bilgiler bulunmaktadır. Fakat bu bilgi net değildir. Bu nedenle hamilelikte preeklampsi sorunu için çikolata yemek konusunda mutlaka hekime danışılmalıdır. Preeklampsi hamilelikte ortaya çıkan bir tür yüksek tansiyon durumudur. Hem anne hem de anne karnındaki bebek için risklidir.

 

Hamilelikte bitter çikolata

 

Bitter çikolatanın sağlık açısından daha faydalı olduğu düşünülmektedir. Bitter çikolata yüksek düzeyde kakao içerir. Kakao flavonoid kaynağıdır. Flavonoidlerin antioksidan özelliği vardır. Bu yönüyle damar fonksiyonlarını geliştirmede, kan basıncını düşürmede ve C vitamininin faydalarını artırmada yardımcı olur.

 

Hamilelikte çikolatalı köpükten kaçının

 

Hamilelikte çikolatalı köpük ( mousse ) tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu çiğ yumurta içerebilir. Çiğ yumurtadan hastalık riskine karşı hamilelik döneminde kaçınmak gerekir. Çiğ yumurtada bulunan bazı bakteriler anne karnındaki bebek için tehlikeli olabilir.

Yayın Tarihi : 30-12-2014
Okunma Sayısı : 6358

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: