En Son Yorumlar

Hamilelikte D Vitamini

Hamilelikte D vitamini önemli bir vitamin olup, yeterli düzeyde alımına dikkat etmek gerekiyor. Bu hem hamilelikte anne adayının ağlığı hem de anne karnındaki bebeğin gelişimi için gereklidir.

 

Hamilelikte günlük D vitamini ihtiyacı ne kadardır?

 

Hamilelikte günlük D vitamini ihtiyacı 5 mikrogram ( 200 IU ) kadardır. Bu ek olarak yeterli düzeyde güneş ışığı almak gerekir. Güneş ışınları önemli bir D vitamini kaynağıdır.

 

Hamilelikte D vitamininin faydaları nelerdir?

 

Hamilelikte D vitamini öncelikle anne adayının kendi kişisel sağlığı için önemlidir. Bağışıklık sistemi, sağlıklı hücre bölünmesi ve kemik sağlığı konusunda faydaları bulunmaktadır. D vitamini ayrıca kalsiyum ve fosforun metabolize edilmesi ve vücut tarafından daha iyi emilmesine imkan sağlar. D vitamini eksiklikleri kanser, otoimmun hastalık, nörolojik sorunlar, insülin direnci ve kardiyovasküler hastalık gibi riskleri artırmaktadır.

 

Hamilelikte D vitamini anne karnında gelişen bebek için de faydalıdır. Bebeğin sağlıklı kemik gelişimine destekler. D vitamini eskilliğinde ayrıca hamilelikte görülen preeklampsi ( yüksek tansiyon ) durumu ortaya çıkabilir.

 

Hamilelikte D vitamini eksikliğinde ne olur?

 

Hamilelikte D vitamini eskilliği yaşanması durumunda kas ağrıları, güçsüzlük, kemik ağrısı, kemiklerde yumuşama gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Kemiklerin zayıflaması ise kemik kırılması riskini artırır. Hamilelikte yaşanan D vitamini eksikliği bebeği de olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle D vitamini eksikliğine karşı hamilelikte bir kan testiyle D vitamini düzeyleri kontrol edilebilir.

 

D vitamini içeren besinler

 

Hamilelikte D vitamini içeren besinler olarak şunlar tüketilebilir:

 

Somon balığı gibi omega 3 yönü zengin balıklar, süt, yumurta, peynir, yoğurt, tahıl ürünleri portakal suyu.

Yayın Tarihi : 28-05-2014
Okunma Sayısı : 4823

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: