En Son Yorumlar

Hamilelikte Hangi Süt Daha İyi?

Süt ve süt ürünleri hamilelik döneminde annenin sağlığı ve anne karnındaki fetusun gelişimi için faydalı olan önemli vitamin ve mineralleri sağlar. Özellikle süt zengin içeriğiyle bu konuda önemli bir besindir.

 

Yapılan araştırmalara göre hamileliğin sağlıklı ilerlemesi için bu dönemde orta düzeyde süt tüketimi yardımcı olmaktadır. Sağlıklı bir hamilelik için her gün süt ve süt ürünlerinden tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

 

Hamilelikte süt içmenin faydaları

 

Süt öncelikle kalsiyum minerali ve diğer besi özellikleri açısından oldukça önemli bir besindir. Hamilelik döneminde yeterli düzeyde kalsiyum alınmadığında annenin depoladığı kalsiyum aynı zamanda fetus tarafından absorbe edildiği için kalsiyum eksikliği yaşanabilir. Bu daha hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için sorun teşkil edebilir. Kalsiyum eksikliğinde anne karnında gelişen bebeğin kemik gelişimi ve anne adayının kemik sağlığı olumsuz etkilenebilir.

 

Süt önemli bir protein ve D vitamini kaynağıdır ve hamilelik döneminde bu açıdan önemli bir besindir. Bir fincan düşük yağlı sütte 8.22 gr protein vardır. Hamilelikte protein eksikliğinde ciddi sağlık sorunları gelişebilir ve bebeğin gelişimi bundan oldukça olumsuz etkilenebilir. Örneğin bebek düşük ağırlıklı doğabilir.

 

Süt önemli bir D vitamini kaynağı olarak bebeğin düşük ağırlıklı doğmasını ve yeni doğan raşitizmini önlemeye yardımcı olur.

 

Hamilelikte hangi süt daha iyidir?

 

Hamilelikte süt içmek oldukça faydalı. Fakat hangi sütü içmeli, hangi süt daha faydalı? Tam yağlı süt içmek gerekli mi? Çiğ süt güvenli mi? Tüm bu sorunların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz:

 

Hamilelikte özelikle tam yağlı süt içmek gerekmez. Hamilelikte düşük yağlı süt veya yağsız süt içmeye devam edilebilir. Tam yağlı sütteki işlenmiş yağlar hamile kadınlar için sağlıksızdır. İşlenmiş yağ tüketimini azaltmak için ayrıca sütün kaymağı da alınmalıdır.

 

Hamilelikte süt tüketiminin dışında diğer kalsiyum kaynakları olan yoğurt, peynir, badem gibi besinlerden de tüketilmelidir.

 

Hamilelikte pastörize edilmemiş veya çiğ süt içmek veya çiğ sütle hazırlanmış besinleri tüketmek güvenli değildir. Pastörizasyon süreci aslında şiddetli hastalıklara yol açan mikroplar yüksek sıcaklık altında ısıtarak yok etmektir.

 

Çiğ süt tüketmek şiddetli hastalık riskini artırır. Mikroların yol açtığı Listeriosis hastalığıma hamile kadınlar daha yatkındır ve özellikle bebekler için ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle hamile kadınlara pastörize edilmiş sütleri tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Ayrıca besinlerin içine eğer süt eklenecekse pastörize edilmiş sütlerin kullanılması önemle tavsiye edilmektedir.

 

İnek sütü hamilelikte en çok talep edilen, en çok kullanılan süttür. İnek sütünde bulunan amino asitler hem bebekte hem de annede hücre yapımında görevlidir.

 

İnek sütündeki D vitamini gebelik diyabeti sorununa karşı koruma sağlar.

 

İnek sütündeki E vitamini antioksidan özelliğine sahiptir ve hastalılara karşı koruma sağlar.

 

İne sütündeki kalsiyum kemiklerini güçlendirir.

 

İnek sütündeki A vitamini görme duyusu ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemlidir.

 

Bir bardak inek sütünde 285 mg. kalsiyum bulunmaktadır.

 

Keçi sütü her ne kadar tadı dolayısıyla pek tercih edilmese de besin değeri yüksek bir süttür. Keçi sütü hamilelikte içilmesi tavsiye edilen bir süttür. Yüksek düzeyde protein içerir. İnek sütüne oranla B12 düzeyi daha yüksektir. Keçi sütünün içerdiği sağlıklı yağlar kolesterolü düşürmeye ve metabolizma sürecini hızlandırmaya yardımcı olur. Bir bardak keçi sütünde 283 mg kalsiyum bulunmaktadır.

Yayın Tarihi : 10-11-2015
Okunma Sayısı : 32767

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: