En Son Yorumlar

Hamilelikte Kaçınılması Gereken Besinler

Eğer bir bebek bekliyorsanız yediğiniz ve içtiğiniz şeylerin hem sizi hem de bebeğinizi etkileyebileceğini unutmamalısınız. Hamilelik döneminde bazı besinlerden özellikle kaçınmanız gerekiyor. Çünkü bu besinler sağlıklı hamilelik ihtimalini düşürerek bebeğinizin gelişimini olumsuz etkileyebiliyor

 

Hamilelik dönemindeki diyetinizde tam tahıllı besinleri, sebze ve meyveleri, düşük yağlı süt ürünlerini özellikle tüketmelisiniz.

 

Peki hamilelik döneminizde hangi besinlerden kaçınmalısınız?

 

Çiğ veya az pişmiş hayvansal besinler

 

Çiğ veya az pişmiş hayvansal besinler ( kırmızı et, istiridye, tavuk, balık, suşi, pastörize edilmemiş yumurta v.b. ) bakteri, virüs ve parazit taşıyabilirler. Gıda kaynaklı hastalık riskini azaltmak için hayvansal kaynaklı besinlerin iyi pişmiş olduğundan emin olun.

 

Sosisli sandviç, kırmızı et ve pastörize edilmemiş süt ürünleri

 

Bu besinlerde Listeria monocytogenes denen bakteri oluşumu riski oldukça fazladır. Bu bakteri listeriozis denilen bakteriyel bir hastalığa yol açmaktadır. Bu da düşük, ölü doğum ve diğer ciddi bazı sağlık sorunlarının riskini artırmaktadır.

 

Aynı şekilde salam, sucuk gibi besinler de hamilelik döneminde bu anlamda risk taşımaktadır.

 

Dondurulmuş füme balıklar iyi piştiği zaman güvenlidir.

 

Tüm çiğ veya pişmemiş etlere el sürdükten sonar elleri yıkamak daha güvenli olacaktır.

 

Aynı şekilde pastörize edilmemiş süt ürünleri de listeria bakterisi açısından risk taşır. Pastörize edilmemiş çiğ süt ve süt ürünlerinden yapılmış besinlerden kaçınmak gerekir.

 

Bazı deniz ürünleri ve balıklar

 

Kılış balığı, köpek balığı ve kral uskumru hamilelik döneminde tavsiye edilmeyen balık çeşitleridir. Çünkü bu balıklar diğer balıklara göre yüksek oranda civa içerirler. Yüksek düzeyde civa anne karnındaki bebeğin beyin ve sinir sistemi gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir.

 

Hamile ve emziren kadınların civa oranı düşük balıkları tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Somon balığı, karides, konserve ton balığı, sardalye gibi denir ürünleri tüketilebilir. Beyaz ton balığı da civa oranının yüksek olmasından dolayı haftalık 168 gr dan fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.

 

Alkol, pastörize edilmemiş içecekler ve kurşun

 

Alkol anne karnında gelişme sürecindeki bebeğin besin ve oksijen alımını azaltarak normal gelişimini engeller. Bebeğin alkole maruz kalmasından dolayı zihinsel ve fiziksel becerilerindeki hasar kalıcı olabilir. Hamilelikte alkol tüketiminin güvenli bir dozu yoktur. Alkolden mutlaka kaşınmak gerekir.

Pastörize edilmemiş içecekler mikrop oluşumlarına daha yatkındır. Alınan ürünlerin etiketinde pastörize edilmiş etiketinin olmasına dikkat edilmelidir.

 

Aşırı düzeyde kurşun elementine maruz kalmak düşük ağırlıklı doğum, erken doğum ve bebekte gelişim gerilikleri riskini artırır. Özellikle çok eski evlerde ve bazı musluk sularında kurşun düzeyi fazla olabilir. Musluktan akan suyun bu amaçla test ettirilmesinde fayda vardır.

 

Kafein ( çay, kahve, enerji içecekleri v.b. kaynaklarda ) maddesi düşük yapma, düşük doğum ağırlığı ve ölü doğum riskini artırmaktadır. Günlük 200 mg dan fazla kafein tüketilmesi önerilmemektedir. Günde birkaç bardak çay veya kahve yeterli olacaktır.

 

Bisfenol

 

Bisfenol endüstride sert plastiklerde ve birçok konserve gıda kutularında kullanılan bir kimyasaldır. Bu kimyasal bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir.

 

Yapılan bazı araştırmalar bisfenol maddesinin fetusta, bebekte ve çocukta beyin, davranış ve prostat bezi üzerinde olumsuz etkiler gösterebileceğini ortaya koymaktadır.

 

Eğer hamileyseniz ve bisfenol maddesinden kaçınmak istiyorsanız kutusu bisfenol içermeyen ürünleri ve cam kutulu ürünleri tercih edin.

 

Bitkisel çaylar ve destekler

 

Bitkisel çaylar kafein içermezler fakat bu çayların da hamilelik döneminde güvenli olduğu tam olarak net değildir. Bitkisel çayların ( ekinezya, sarı kantaron v.b. ) güvenli olduğuna dair insanlar üzerinde yapılmış şu an bir araştırma bulunmamaktadır.

 

Bitkisel destekler konusunda ise bu tür ürünleri kullanmadan önce mutlaka hekime danışmak gerekir. Aynı şekilde bitkisel çaylar konusunda da hekime danışmakta fayda vardır. Bu ürünleri çok fazla kullanılmasından veya yanlış kullanılmasından dolayı doğum kusurları riskini artırdıkları düşünülmektedir.

 

Besin alerjisi yapabilecek besinler

 

Eğer sizde veya eşinizde veya çocuklarınızdan birinde alerji varsa doğacak olan bebeğinizde besin alerjisi riski daha fazladır.

 

Özellikle fıstık, fıstık ezmesi gibi bazı ürünler hem hamilelikte hem de emzirilen bebeklerde besin alerjisi riskini artırabilmektedir.

 

Besin alerjisi riskine karşı uygun bir diyet uygulanmalıdır. Fakat bu diyet planı hekim ve uzman bir diyetisyen eşliğinde yapılmalıdır.

 

Aşırı kalori alımı

 

Hamilelik döneminde alacağınız aşırı miktarda kalori çok fazla kilo almanız yol açacak bu da sağlık sorunları riskinizi artıracaktır. Ayrıca hamilelikteki fazla kilolarınız doğacak olan çocuğunuzda da obezite riskini artırır.

Yayın Tarihi : 11-03-2014
Okunma Sayısı : 3625

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: