En Son Yorumlar

Hamilelikte Kalsiyum Ve Faydaları

Hamilelikte kalsiyumun faydaları nelerdir?

 

Hamilelikte kalsiyum minerali anne karnındaki bebeğin kemik ve diş gelişimi için oldukça önemlidir. Kalsiyum ayrıca bebeğin kalp, sinir sitemi ve kas gelişimi için de gereklidir. Hamilelik döneminde yeterli kalsiyum alınmazsa yani kalsiyum yetersizliği durumunda bebeğin kemik gelişimi de bundan olumsuz etkilenecektir. Bu durum bebeğin doğumdan sonraki yaşamını ve gelişimini de etkiler.

 

Yapılan son araştırmalara göre de hamilelikten kaynaklı yüksek tansiyonda kalsiyum eksikliğinin de rolü olduğuna dair bulgular elde edilmiştir. Dolayısıyla kalsiyum hamilelikten kaynaklı yüksek tansiyonu önlemeye yardımcı olabilmektedir.

 

Hamilelikte kalsiyum ihtiyacı ne kadardır?

 

18 yaşın üzerindeki hamile kadınlar için günlük kalsiyum ihtiyacı 1,000 miligramdır.

18 yaş ve daha genç yaştaki kadınlar için ise günlük kalsiyum ihtiyacı 1,300 miligramdır.

 

Kalsiyum ihtiyacı sadece hamilelik dönemi için değil bütün yaşam evreleri için önemli bir vitamindir. Bundan dolayı hamilelik sonrasında da günlük olarak yeterli kalsiyum alımına dikkat etmek gerekir. Çünkü hem hamilelikteki hem de hamilelik sonrasındaki kalsiyum eksikliği yaşamın ilerleyen yıllarında kadınlarda osteoporoz riskini artırır.

 

Kalsiyum içeren besinler nelerdir?

 

Hamilelikte kalsiyum içeren besin olarak süt ve süt ürünleri en iyi kalsiyum kaynaklarıdır. Ayrıca sardalye, portakal suyu, somon balığı, ıspanak, şalgam, susam ve badem kalsiyum içerirler ve hamilelikte tüketilebilirler.

 

Hamilelikte alınan kalsiyumun vücut tarafından daha iyi emilebilmesi için yeterli düzeyde D vitamini alımına da dikkat etmek gerekir. D vitamini kalsiyumun emilimini kolaylaştırır. Bu nedenle hamilelikte D vitamini içeren besinlere de önem verilmelidir.

Yayın Tarihi : 26-05-2014
Okunma Sayısı : 3933

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: