En Son Yorumlar

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Hamilelikteki beslenmeniz hem sağlıklı bir hamilelik ve he de sağlıklı bir bebek dünyaya getirmeniz için kritik derecede önemlidir. Hamilelikte sağlıklı beslenmek için bazı temel beslenme kuralarını yerine getirmeniz gerekiyor. Aşağıdaki hamilelikte beslenme ilkelerine mutlaka uymaya çalışın.

 

1. Folik asit alımını ihmal etmeyin. Hamilelikte en çok ihtiyaç duyacağınız vitaminlerden birisi folik asit vitaminidir. Folik asiti hem besinler yoluyla almalısınız hem de özellikle ilk 3 ayık dönemde folik asit desteği almanız sağlıklı bir hamilelik ve bebek için önemlidir. Esasında folik asit desteği almaya hamilelikten 1-2 ay önce başlamış olmanız gerekir. Hamilelikte günlük olarak 0,4 miligram folik asite ihtiyacınız olur. Folik asit kaynağı olarak Süt, yeşil yapraklı sebzelerde, bezelye, ıspanak, baklagiller, fındık, kepekli ekmek, yumurta, balık, muz, çilek, portakal, limon, patates, mısır, domates, brokoli, et ve kiraz tüketebileceğiniz besinlerdir.

 

2. Sebze ve meyve tüketiminiz hamilelikte uygulayacağınız diyetin vazgeçilmezleridir Bol ve taze sebze ve meyve tüketin.

 

3. Hamilelikte sağlıklı beslenmende süt ve süt ürünlerini asla ihmal etmeyin. Bunlar önemli bir kalsiyum kaynağıdır ve hamilelik boyunca size enerji vereceği gibi kemik sağlığınıza da önemli katkı yaparlar.

 

4. Hamilelikte sağlıklı beslenmenin altın kuralarından birisi de yiyeceklerdeki hijyendir. Sebze ve meyveler iyice yıkayarak tüketin. Mikroplara karşı korunmanız için bunu ihmal etmeyin. Küflü yiyeceklerde uzak durun. Pastörize edilmiş süt ve süt ürünleri ve diğer besinleri tüketin. Az pişmiş et, yumurta gibi besinlerden kaçının.

 

5. Hamilelikte sağlıklı beslenmede balık tüketiminiz mutlaka önemlidir. Özellikle omega 3 yağ asitleri yönünden zengin olan somon balığını tüketebilirsiniz. Fakat civa oranı yükse olan köpek balığı, kılıç balığı, kiremit balığı, kral uskumru gibi balıklardan kaçının. Ton balığını da çok fazla tüketmemeye dikkat edin. Çünkü bu tür civa oranı yüksek balıklar anne karnında gelişen bebeklerin sinir sitemine zarar verebilmektedir.

 

6. Hamilelikteki beslenmenizde alkolden mutlaka kaçınmanız gerekiyor. Çünkü hamilelikte alkol tüketimi bebeğinin gelimini olumsuz etkileyebilmekte ve hem fiziksel hem de zihinsel hasara yol açabilmektedir.

 

7. Hamilelikte çay ve kahve gibi kafeinli içecekleri mutlaka sınırlayın. Çünkü hamlelikte çok fazla kafeinli içecekler içmeniz bebeğinizin düşük ağırlıklı doğmasına veya sizin düşük yamanıza yol açabilir.

 

8. Hamilelikte sağlıklı beslenme için lifli besinleri asla ihmal etmeyin. Lifli besinler hamilelikte yaygın görülen kabızlık sorununu önlemeye ve çözmeye yardımcı olur. Fakat hamilelikte lifli besinlerin alımını aşama aşama artırın. Çünkü birden lifli besinlere yüklenmeniz sizde şişkinlik ve çeşitli mide sorunlarına yol açabilir. Yulaf ezmesi, fasulye, arpa, brokoli elma ve dutgiller gibi daha birçok sebze ve meyvede lif bulunmaktadır. Lifli besinleri tüketirken bol su içmeyi de ihmal etmeyin.

 

9. Hamilelikte sağlıklı beslenmek için protein alımınızı özen gösterin. Özellikle hamileliğin 2. ve 3. dönemlerinde protein içeren besinleri ihmal etmemelisiniz. Çünkü bu dönemlerde bebeğinizin gelişimine önemli katkıda bulunur. Protein ihtiyacınız için kırmızı et, kümes hayvanları balık, fasulye, kabuklu deniz ürünleri, yumurta, süt, peynir, soya peyniri, yoğurt tüketebilirsiniz.

 

10. Hamilelikte mutlaka demir içeren besinleri de ihmal etmeyin. Çünkü hamilelikte yaygın görülen sorunlardan birisi de kansızlıktır. Çünkü demir deposu çabuk boşalır. Kansızlığa karşı demir yönünden zengin besinleri mutlaka tüketmelisiniz. Demir ihtiyacınızı iyi karşılamanız bebeğinize de faydalı olacaktır. Demir ihtiyacınız için tavuk eti, hindi eti, kırmızı et, bezelye, mercimek, fasulye, sardalye, lüfer, istiridye, marul, lahana, kabak, patates, kurutulmuş meyve, erik, ceviz ve badem tüketebilirsiniz.

Yayın Tarihi : 05-04-2014
Okunma Sayısı : 2545

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: