En Son Yorumlar

Hamlelikte Folik Asit Neden Önemli?

Hamilelikte en çok ihtiyaç duyacağınız vitaminlerden birisi folik asit vitamini. Özelikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde ve hamilelikten 1 – 2 ay önce folik asit vitamini almaya başlamak gerekiyor. Elbette ki hamilelikte folik asit ihtiyacı için folik asit içeren besinleri de tüketmek gerekiyor.

 

Folik asit içeren besinler

 

Ispanak, brokoli, kuşkonmaz, soya fasulyesi, portakal suyu ve fasulye folik asit açısından zengin besinlerdir. Hamilelikte folik asit ihtiyacını iyi karşılamak için günlük 0,4 miligram folik asite ihtiyaç vardır.

 

Hamilelikte folik asit neden önemlidir?

 

Folik asit bütün hamile kadınlara tavsiye edilmektedir. Çünkü folik asit bebeklerde omurga ve beyindeki doğum kusurlarını önlemede önemli bir vitamindir. Folik asit ayrıca hamilelikte düşükleri de önlemeye yardımcı olmaktadır. Folik asit anne adayının vücut direncini artırdığı için hastalıklara karşı da koruma sağlamaktadır. Araştırmalara göre folik asit erken doğum riskini de azaltabilmektedir.

 

Folik asitin diğer faydaları

 

Folik asit vücutta demirin daha iyi emilmesine yardımcı olduğu için kırmızı kan hücrelerini üretimine de katkı sağlamaktadır.

 

Folik asit kan basıncını ve kolesterolü düşürerek kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olur.

 

Folik asit beynin kapasitesini geliştirerek yaşlanmayla ortaya çıkan hafıza geriliklerini geciktirmeye ve önlemeye yardımcı olur. Özellikle Alzheimer hastalığını önleyebilir.

 

Folik asit meme kanseri, kansızlık ve lösemiyi önleyebilir.

Yayın Tarihi : 06-04-2014
Okunma Sayısı : 3033

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: