En Son Yorumlar

İkiz Gebelikte Beslenme

İkiz gebelik yaşayan kadınların uygulayacağı diyet tekli gebelik yaşayan kadınlara göre biraz daha farklı olacaktır. Her iki gebelikte de sağlıklı bir kiloda olmak önemli olsa da ikiz gebeliklerde aşırı kiloların yaratacağı risk daha fazladır

 

Yeterli kalori alınması

 

Ortalama kiloda ve boydaki bir kadının günlük ortalama kalori ihtiyacı 1800 – 2200 kaloridir. İkiz gebelik yaşayan kadınlarda ise günlük kalori ihtiyacı 2700 kaloridir. Bu fazladan her gün 300 - 600 kalori almak anlamına gelir. Normalde tekli gebelik yaşayan kadınların fazladan günlük kalori ihtiyacı 300 kaloridir. İkiz gebeşliklerde bu 2 katına çıkar. Normalin altında kilosu olan hamile kadınlara ise günlük 4000 kadar kalori tavsiye edilebilir. Bu hekimin yapacağı ölçümler sonucunda netleşir.

 

Dengeli beslenmek

 

İkiz gebeliklerde dengeli beslenmek de çok önemlidir. Beslenmede her besin grubundan besine yeterli düzeyde yer vermek gerekir. Her renkten sebze ve meyveyi tüketmek önemlidir. İkizlere hamile olan kadınların günlük protein ihtiyacı ortalama 90 – 120 gr arasındadır. Bu ihtiyacı karşılamak için tavuk, balık, yağsız kırmızı et, yumurta, fasulye veya soya bazlı ürünler harika protein kaynaklarıdır. Süt ve süt ürünleri de oldukça gereklidir. Çünkü kalsiyum desteği sağlarlar. İkiz gebeliklerde kalsiyum için en iyi besin kaynakları düşük yağlı süt, peynir ve yoğurttur. İkiz gebeliklerde sağlıklı ve dengeli bir beslenme için yeterli düzeyde sağlıklı yağları tüketmeye de ihtiyaç vardır. Zeytinyağı, susam yağı ve kanola yağı tüketilebilir.

 

Bol su içmek

 

İkiz gebeliklerde sağlıklı bir beslenmeniz kurallarından birisi de bol su içeren vücudun sıvı ihtiyacını iyi karşılamaktır. Çünkü gebelik döneminde vücudun ekstra olarak sıvı ihtiyacının giderilmesi gerekir. Sıvı eksikliği yaşamak gebelikte risklidir. Sıvı eksikliği erken doğum sancılarını tetikleyerek erken doğuma neden olabilir. Gebelikte her zaman yanı başında bir şişe su bulundurmak iyidir. Bu özellikle ikiz gebeliklerde daha bir ihtiyaç halini alır.

 

Vitamin ve mineral destekleri

 

İkiz gebeliklerde vitamin ve mineral ihtiyacı için desteklerden kullanmak konusunda hekime danışmak gerekir. Örneğin folik asit destek vitamini bebekte nöral tüp defekti ve spine bifida gibi doğum kusurlarının riskini azaltır. Demir ve lif ihtiyacı ikiz gebeliklerde daha da artar. Çünkü ikiz gebeliklerde kansızlık riski daha fazladır. Bu nedenle ekstra demir desteğine ihtiyaç olabilir. Aynı durum lif destekleri için de geçerlidir. Çünkü ikiz gebeliklerde kabızlık riski daha fazladır. Fakat her gebelikte olduğu gibi ikiz gebeliklerde de herhangi bir destek vitamini, minerali veya ilaç kullanmadan önce mutlaka hekime danışılmalıdır.

Yayın Tarihi : 10-04-2014
Okunma Sayısı : 4095

Bu yazıya yorum yaparak katkıda bulunabilirsiniz
E-Posta Adresiniz Yayınlanmayacaktır
Ad Soyad
E Posta
Mesaj
Güvenlik Kodunu Giriniz Captcha
Lütfen Tüm Alanları Doldurunuz!
Henüz Hiç Yorum Yapılmamıştır!
Anket
Bebeğinize ek besinleri ne zaman vermeye başladınız?
E Bülten
Yeniliklerden Haberdar Olmak İçin Lütfen Bültenimize Kayıt Olunuz.
Ad Soyad
:
E mail
: